, poniedziałek 16 lipca 2018
Polscy ewangelicy biją rekord
Już 12. września Reformacyjny bieg zawita na Śląsk Cieszyński. fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Polscy ewangelicy biją rekord

mat.pras.
Dobiega końca Bieg 500 lat Reformacji. Przez cztery dni, dziewięciu luteran pokonuje dystans 842 km z Wittenbergi do Cieszyna!

Już dzisiaj 12. września Reformacyjny bieg zawita na Śląsk Cieszyński. Mając za sobą większość trasy zawodnicy przebiegną przez: Czechowice-Dziedzice, Bielsko-Białą, Skoczów, Dębowiec, Goleszów. Meta będzie miała miejsce pod Kościołem Jezusowym w Cieszynie o godz. 16.00. Ostatni kilometr peletonu z Wittenbergi jest zarazem początkiem lokalnego biegu zorganizowanego przez szkoły Towarzystwa Ewangelickiego, dla uczczenia jubileuszu 500 lat Reformacji. Przed samym startem dla dzieci i młodzieży zorganizowano spotkanie autorskie ze znaną pisarką – Lidią Czyż oraz równolegle – kurs pierwszej pomocy. Jednocześnie w kończący się bieg, ściśle wpisuje się, prowadzona równolegle, zbiórka funduszy na rzecz Łukasza – 13 letniego mieszkańca Śląska Cieszyńskiego cierpiącego na zanik mięśni (wpłat na rzecz chorego chłopca można dokonywać na konto Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego z dopiskiem: „dla Łukasza” PL 78 1240 1037 1111 0000 0693 1384).

Obchody jubileuszu Reformacji, w które wpisuje się bieg z Wittenbergi do Cieszyna, rozpoczęły się na całym świecie 31. października 2016 roku (kiedy to w luterańskiej katedrze w szwedzkim Lund papież Franciszek spotkał się na wspólnej modlitwie ekumenicznej z przedstawicielami Światowej Federacji Luterańskiej) i potrwają do końca roku 2017. Na polskim gruncie w skład komitetu honorowego jubileuszu wchodzą m. in: ewangelik - premier Jerzy Buzek, rzymskokatolicki Prymas Polski - abp Wojciech Polak oraz kompozytor Krzysztof Penderecki.

Kościół Ewangelicko-Augsburski (Luterański) jest trzecim, co do wielkości kościołem chrześcijańskim w Polsce i największym kościołem protestanckim w naszym kraju. Na terenie sześciu diecezji działa 150 parafii skupiających ok. 75 tyś. wiernych. Kościół prowadzi liczne duszpasterstwa środowiskowe (m. in. Ewangelickie Duszpasterstwo Wojskowe), aktywnie angażuje się w prace Polskiej Rady Ekumenicznej. Ponad połowa polskich luteranów mieszka na Śląsku Cieszyńskim, skąd pochodzą tacy znani ewangelicy jak sportowcy: Adam Małysz, Piotr Żyła czy pisarz Jerzy Pilch.

Zapraszamy również do śledzenia relacji z biegu: http://www.facebook.com/Bieg500latReformacji/

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama