, niedziela 23 luty 2020
Podwójna rekrutacja do szkół już w maju
Jak z tym zadaniem poradzą sobie szkoły w powiecie cieszyńskim?  fot: powiat.cieszyn.plDodaj do Facebook

Podwójna rekrutacja do szkół już w maju

KT
W maju rozpocznie się proces rekrutacji uczniów do szkół ponadpodstawowych. Jak wiemy, nadchodzący rok szkolny 2019/2020 będzie szczególny, ze względu na podwójny rocznik w liceach technikach i szkołach branżowych. Jak z tym zadaniem poradzą sobie szkoły w powiecie cieszyńskim?

Jeszcze w tym roku, we wrześniu, młodzieży do placówek ponadpodstawowych pójdzie dwa razy więcej niż w poprzednich latach. To skutek zmian w polskim systemie edukacji. Czy będzie to dużym problemem dla szkół? Przecież miejsca szukać będą, zarówno absolwenci gimnazjów, jak i ósmych klas podstawówek. Według informacji przedstawionych przez Starostwo Powiatowe na podstawie ofert przygotowanych przez szkoły i danych demograficznych, miejsc powinno wystarczyć. Według Starostwa, łączna liczba uczniów, która będzie uczęszczać od przyszłego roku szkolnego do placówek oświatowych należących do powiatu jest mniejsza (6277 uczniów) niż na przykład w roku szkolnym 2000/01 (8055 uczniów).

Dla absolwentów szkół podstawowych oraz absolwentów gimnazjów stworzono odrębny system rekrutacyjny, do osobnych klas. Uczniów kończący ósmą klasę podstawówki czekają nabory do czteroletnich liceów, pięcioletnich techników i branżowych szkół I stopnia (prowadzonych pod absolwentów szkół podstawowych). Natomiast gimnazjalistów czekają trzyletnie licea, czteroletnie technika, a także branżowe szkoły I stopnia z programem pod absolwentów gimnazjów.

Łącznie w szkołach ponadpodstawowych na terenie powiatu cieszyńskiego przygotowano 3 120 miejsc. Licea przyjmą po 600 osób z obu naborów. Technika również znajdą po 600 miejsc absolwentów ze szkół podstawowych i gimnazjów. Natomiast branżowe szkoły I stopnia dysponują 360 miejscami dla absolwentów z obu grup.

Nabór wniosków o przyjęcie do danej szkoły rusza 13 maja, a zakończy się 25 czerwca. 11 lipca stworzona zostanie symulacja naboru. 16 lipca pojawi się lista zakwalifikowanych uczniów, a 25 lipca lista przyjętych. W terminie od 26 do 30 lipca odbędzie się rekrutacja uzupełniająca.

Liceum Ogólnokształcące im. A. Osuchowskiego w Cieszynie ma w swojej ofercie edukacyjnej pięć różnych profili po 30 osób w klasie (wyjątkiem jest profil medyczny na 60 osób). Daje to przestrzeń dla 360 absolwentów.

Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Cieszynie posiada ofertę sześciu profili dla 30 uczniów, czyli jest w stanie również pomieścić 360 nowych osób.

Zespół Szkół W. Szybińskiego w Cieszynie oferuje trzy profile w liceum oraz dwa w technikum. Każdy z nich przeznaczony jest dla 30 uczniów, łącznie dając 300 miejsc.

Zespół Szkół Technicznych im. płk. G. Langera w Cieszynie w swojej ofercie edukacyjnej w technikum posiada 6 profili po 10 osób, w szkole branżowej 3 profile po 10 osób i 2 po 15 osób. Łącznie to 240 miejsc.

ZSEG im. Macierzy Ziemi Cieszyńskiej posiada w ofercie siedem różnych klas w technikum oraz trzy kolejne profile w branżowej szkole I stopnia. Łącznie to 210 miejsc.

Zespół Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Międzyświeciu posiada po 90 miejsc w czterech klasach technikum oraz trzech klasach branżowej szkoły I stopnia. Szkoła jest stanie przyjąć 180 osób.

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Skoczowie, to cztery profile w liceum, pięć profili w technikum i pięć kierunków w szkole branżowej. Razem to 360 miejsc.

Zespół Szkół Technicznych w Ustroniu oferuje dwa profile w technikum po 15 osób oraz trzy profile w szkole branżowej po 10 osób (120 miejsc).

Zespół Szkół Ogólnokształcących im. P. Stalmacha w Wiśle posiada w ofercie trzy klasy licealne (180 miejsc).

Zespół Szkół w Istebnej stworzyło ofertę dla 120 absolwentów z dwoma klasami wielozawodowymi w branżowej szkole I stopnia, dającą przestrzeń dla 60 absolwentów gimnazjów i dla 60 ze szkół podstawowych.

Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. W. S. Reymonta w Wiśle posiada miejsce dla 240 nowych uczniów. To oznacza cztery profile w technikum po 15 lub 30 osób oraz trzy profile w branżowej szkole I stopnia po 10 osób.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama