, sobota 25 maja 2019
Pierwszy dzwonek w szkołach. Co się zmienia?
Obecnie trwający rok szkolny, jest drugim rokiem wprowadzania reformy edukacji i zmian struktury szkół. fot: pixabay.comDodaj do Facebook

Pierwszy dzwonek w szkołach. Co się zmienia?

KT
3 września rozpoczął się rok szkolny 2018/19. Przed uczniami i nauczycielami nowe wyzwania. Zmiany nastąpiły w szkołach podstawowych, a w gimnazjach pozostał ostatni rocznik.

Obecnie trwający rok szkolny, jest drugim rokiem wprowadzania reformy edukacji i zmian struktury szkół. Naukę rozpoczął pierwszy rocznik w klasie ósmej. Natomiast w gimnazjach pozostały już tylko klasy trzecie. We wrześniu 2019 roku gimnazjów w polskim systemie szkolnictwa nie będzie. Ich uczniowie po raz ostatni napiszą (10-12 kwietnia) egzamin gimnazjalny z przedmiotów humanistycznych, przyrodniczych i językowych. Tydzień później odbędzie się, pierwszy po zmianach strukturalnych, egzamin ośmioklasisty. Potrwa on trzy dni (15-17 kwietnia) i będzie obowiązkowy dla każdego ucznia. Pierwszego dnia ośmioklasiści zdawać będą język polski, kolejnego - matematykę, a ostatniego - język obcy nowożytni. W takiej formie egzamin będzie przeprowadzony tylko przez trzy lata. Już w 2022 roku w czwartym dniu egzaminu uczniowie będą zdawać wybrany przedmiot dodatkowy, np. biologię, chemię, fizykę, geografię, czy historię.

Wynik egzaminu będzie miał znaczenie przy rekrutacji do wybranej szkoły średniej lub branżowej I stopnia, podobnie jak oceny uzyskane na świadectwie końcowym. Po zakończeniu roku szkolnego 2018/19 o przyjęcie będą ubiegać się zarówno absolwenci ósmej klasy szkoły podstawowej, jak i trzeciej klasy gimnazjum. W szkołach średnich powstaną klasy oddzielne, równoległe dla absolwentów szkół obu kategorii. Jednak absolwenci ośmioklasowej szkoły podstawowej zostaną w niej o rok dłużej. Uczniowie będą mieli również do wyboru, powstałe już w ubiegłym roku, trzyletnie szkoły branżowe I stopnia, które zastąpiły zasadniczą szkołę zawodową. W 2020 roku mają zostać uruchomione szkoły branżowe II stopnia.

Oprócz struktur, zmienia się również program nauczania. Zgodnie z nową podstawą programową uczyć się będą klasy pierwsze, drugie, czwarte, piąte, siódme i ósme.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama