, piątek 19 kwietnia 2024
Pierwsi Niepodlegli ziemi Cieszyńskiej
Pierwszy z filmów ukazuje postać Doroty Kłuszyńskiej - działaczki społecznej, polityka. fot: mat.pras.



Dodaj do Facebook

Pierwsi Niepodlegli ziemi Cieszyńskiej

Rozpoczął się cykl internetowych premier krótkich filmów, które są poświęcone kilkunastu najbardziej zasłużonym postaciom dla procesu odradzania Rzeczpospolitej na ziemi Cieszyńskiej przed stu laty. Pierwszy z nich ukazuje postać Doroty Kłuszyńskiej. Kolejna zostanie zaprezentowana już 27 czerwca.

Dorota Kuszyńska (ur. 1 stycznia 1876 r. w Tarnowie - zm. 22 listopada 1952 r. w Warszawie)
Z domu Dora Pilcer, pochodziła z ubogiej rodziny żydowskiej. Absolwentka Gimnazjum I w Tarnowie, studiowała na wydziale ekonomii Uniwersytetu Wiedeńskiego. Od 1896 żona lekarza i działacza PPSD Galicji i Śląska Cieszyńskiego Henryka Kłuszyńskiego, zamieszkała w Boguminie. Zaangażowała się w walkę o prawa kobiet. Od 1908 redaktor naczelna „Głosu Kobiet”, była inicjatorką pierwszych obchodów Dnia Kobiet (1910). Zasiadała w krajowych władzach PPSD, stanęła na czele Centralnego Wydziału Kobiecego, opracowała założenia programowe, pracowała też w Międzynarodowym Sekretariacie Kobiecym Socjalistek.

W okresie I wojny aktywnie walczyła o powrót Cieszyńskiego do Macierzy, m.in. jako działaczka Naczelnego Komitetu Narodowego. Była jednym z najaktywniejszych członków ponadpartyjnej Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, od jej powstania w październiku 1918 r. do zakończenia działalności w roku 1920.

W styczniu 1919 brała udział w obronie dworca w Boguminie przed atakiem wojsk czeskich. Stanowczo potępiała podział Śląska Cieszyńskiego przez Radę Ambasadorów w Paryżu. Po przyznaniu Bogumina Czechom, w 1921 r. razem z mężem wyprowadzili się do Łodzi, a potem w 1927 do Warszawy.

Czołowa działaczka PPS – członkini Rady Naczelnej (1918-1939), a w l.1928-39 w CKW partii. Weszła w skład Zarządu Głównego (ZG) Towarzystwa Uniwersytetów Robotniczych i Robotniczego TPD, wchodziła w skład egzekutywy II Międzynarodówki, pracowała w Lidze Obrony Praw Człowieka i Obywatela. W latach 1925 – 35 była senatorem z listy PPS i Centrolewu.

W czasie II wojny światowej zaangażowana w tajne nauczanie, ukrywała się pod Grójcem. Od 1943 w kierownictwie PPS – WRN, a po wojnie jako członek RN PPS weszła w skład Krajowej Rady Narodowej.

Została wybrana posłem do Sejmu Ustawodawczego. Brała udział w próbie powołania niezależnej od komunistów Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej. Od 1948 posłanka z ramienia PPS, a później PZPR, prezes ZG Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.
Spoczywa w Alei Zasłużonych na Powązkach.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Oczywiście ważne jak zaczyna, ale ważniejsze jak kończy.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama