, poniedziałek 20 maja 2019
Pierwsi Niepodlegli: Ludwik Skrzypek
LUDWIK SKRZYPEK (ur. 9 sierpnia 1891 r. w Górkach Wielkich - zm. 23 maja 1965 r. w Cieszynie) - nauczyciel, żołnierz, przedsiębiorca. fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Pierwsi Niepodlegli: Ludwik Skrzypek

red./mat.pras.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu o kolejnym bohaterze pierwszych chwil niepodległości w Cieszynie. Mowa o Ludwiku Skrzypku (1891- 1965) – autorze planu rozbrojenia Austriaków i jednym trzech głównych wykonawców przewrotu wojskowego na Śląsku Cieszyńskim z 31 X 1918, pierwszym dowódcy Pułku Piechoty Ziemi Cieszyńskiej, nauczycielu i przedsiębiorcy.

LUDWIK SKRZYPEK (ur. 9 sierpnia 1891 r. w Górkach Wielkich - zm. 23 maja 1965 r. w Cieszynie) - nauczyciel, żołnierz, przedsiębiorca.

Syn Jana (1844-1925), wójta gminy Górki Wielkie. Ojciec Karola (1920-1987), prawnika i Jana (1926-1998), lekarza. Absolwent C.k. Seminarium Nauczycielskiego w Cieszynie (1910) oraz Wyższego Kursu Nauczycielskiego we Lwowie (1912). W latach 1910-1914 nauczyciel polskich szkół ludowych w Szonychlu, Boguminie, Ciężkowicach k. Chrzanowa.
Jeden z inicjatorów i przywódców antyaustriackiego, niepodległościowego przewrotu wojskowego w Cieszynie, który przeprowadzono w nocy z 31 X na 1 XI 1918 r.

Organizator i dowódca Pułku Piechoty Ziemi Cieszyńskiej. Przy odpieraniu czeskiego ataku w styczniu i lutym 1919 r. dowodził batalionem ochotników na odcinku frontu Jaworzynka - Istebna. Przewodniczący I Obwodu Komitetu Plebiscytowego w Cieszynie. Współorganizator baonu ochotników ziemi cieszyńskiej i żywieckiej podczas III Powstania Śląskiego.

Kierownik Fabryki Wyrobów Drzewnych w dzisiejszym Czeskim Cieszynie (1919-1921), dyrektor Towarzystwa dla Handlu i Przemysłu Drzewnego "Las" w Cieszynie (1921-1926), właściciel własnego przedsiębiorstwa handlu drzewem (1926-1931), dyrektor zarządzający Komunalną Kasą Oszczędności Miasta Cieszyna (1932-1939).

Odznaczony m.in. Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi (dwukrotnie), Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi, Gwiazdą Górnośląską, Medalem za Obronę Śląska i Krzyżem Za Obronę Śląska Cieszyńskiego II kl.

Biogram na podstawie Elektronicznego Słownika Biograficznego Śląska Cieszyńskiego.

Tekst i film powstały w ramach projektu edukacyjno-badawczo-filmowego „Pierwsi Niepodlegli” realizowanego przy wsparciu finansowym Miasta Cieszyna.

Jednym z partnerów projektu jest redakcja naszego portalu.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama