, niedziela 28 luty 2021
Piękno, prawda, dobro na Śląsku Cieszyńskim
Do udziału w projekcie zgłosiło się 60 dziewczynek i chłopców w wieku 8-14 lat, do końca grudnia wezmą udział w warsztatach filmu dokumentalnego, fotografii, malarstwa, rzeźby.  fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Piękno, prawda, dobro na Śląsku Cieszyńskim

mat.pras.
Piękno, prawda, dobro na Śląsku Cieszyńskim


Piękno, prawda, dobro na Śląsku Cieszyńskim

Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy od 3 lat łączy działania z zakresu edukacji artystycznej, społecznej i kulturalnej adresowane do dzieci z środowisk wiejskich. Po dwóch latach pracy w województwie łódzkim, kolejna odsłona Uniwersytetu ruszyła na Śląsku Cieszyńskim: w Pogwizdowie, Hażlachu i Kończycach Wielkich.

Do udziału w projekcie zgłosiło się 60 dziewczynek i chłopców w wieku 8-14 lat, do końca grudnia wezmą udział w warsztatach filmu dokumentalnego, fotografii, malarstwa, rzeźby. Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy to projekt łączący w sobie działania z zakresu edukacji artystycznej, społecznej i kulturalnej, którego dwie edycje zrealizowano w województwie łódzkim. Ideą projektu jest przybliżenie najmłodszym kanonu sztuki powszechnej poprzez angażowanie do działania – tworzenia w różnorodnych technikach plastycznych, fotografię, film i akcje społeczne.

Trzecia edycja "Wędrownego Uniwersytetu Dziecięcego: piękno, prawda, dobra" składa się z modułów tematycznych do których dobrano angażujące metody pracy:

Prawda – moduł reporterski – podczas zajęć dzieci poznają podstawy fotografii i filmu dokumentalnego, a następnie przygotują materiał zbierając opowieści mieszkańców i mieszkanek wsi. Filmy/ zdjęcia zaprezentujemy lokalnej społeczności na uroczystej premierze.

Piękno - moduł artystyczny – w trakcie tej części projektu dzieci zapoznają się z tak ważnymi prądami artystycznymi jak impresjonizm, dadaizm, kubizm, surrealizm. W czasie zajęć będziemy tworzyć korzystając z ulubionych technik i metod pracy wybranych artystów.

Dobro – moduł społeczny – zależy nam, aby uczestniczki i uczestnicy warsztatów nie byli oderwani od lokalnego kontekstu, podczas zajęć poznają potrzeby i problemy mieszkańców, a finalnie przygotują małe działanie adresowane do sąsiadów i sąsiadek w różnych wieku. Wspólnie możemy zrealizować pokaz filmów, potańcówkę, wieczór gier – kadra Uniwersytetu będzie wspierać dzieci w ich pierwszym animacyjnym działaniu.

Zajęcia będą odbywać się popołudniami w roku szkolnym (raz w tygodniu 3 godziny), na wakacje zaplanowano kręcenie filmu dokumentalnego. Partnerami projektu są szkoły podstawowe w Hażlachu i Kończycach Wielkich oraz GOK w Hażlachu i Świetlica w Pogwizdowie.

Projekt jest sfinansowany z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Edukacja kulturalna

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama