, sobota 20 kwietnia 2024
Patent Oficerski dla Pana Alojzego Frosa
Jest on ostatnim żyjącym dowódcą  pododdziału z pułków podhalańskich II Rzeczypospolitej Polskiej. fot: DR



Dodaj do Facebook

Patent Oficerski dla Pana Alojzego Frosa

DR
Patent Oficerski dla Pana Alojzego Frosa


Patent Oficerski dla Pana Alojzego Frosa

Ostatnia sesja Rady Miejskiej rozpoczęła się od uroczystego wręczenia Patentu Oficerskiego plut. pchr. w stanie spoczynku Alojzemu Frosowi z ceremoniałem wojskowym. Jest on ostatnim żyjącym dowódcą  pododdziału z pułków podhalańskich II Rzeczypospolitej Polskiej. W grudniu ukończył 100 lat.

Plut. pchor. Alojzy Fros został mianowany na stopień podporucznika na podstawie Postanowienia Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z 8 grudnia 2016 roku o nadaniu  pierwszego stopnia oficerskiego. Pan Alojzy Fros odbywał czynną służbę wojskową w 21 Dywizji Piechoty Górskiej, a po ukończeniu Dywizyjnego Kursu Podchorążych Rezerwy  w Cieszynie  przydzielony do 3 Pułku Strzelców Podhalańskich (21 DPG) w Bielsku.Brał udział w wojnie obronnej od walk  obronnych pod Bielskiem do rozbicia oddziału pod Tomaszowem Lubelskim.  Uniknął niewoli i wrócił na Śląsk, gdzie został aresztowany przez Niemców i osadzony w Stalagu VIII B w Żaganiu, a potem zwolniony.
W grudniu 1939 roku w Rybniku wstąpił do konspiracyjnego Związku Walki Zbrojnej (Obwód Rybnik Okręgu Śląsk ZWZ-AK) Początkowo pełnił funkcję oficera broni obwodu, później dowódcy plutonu. Brał udział w akcjach propagandowych i sabotażowych. W kwietniu 1943 roku w wyniku zdrady  i dekonspiracji został aresztowany przez Gestapo w Karwinie. Początkowo osadzony w więzieniach w Cieszynie i Mysłowicach, w sierpniu został uwięziony w KL  Auschwitz, potem przeniesiony do KL Oranienburg,  Sachsenhausen, Buchenwald. W kwietniu 1945 roku podczas ewakuacji obozu w tzw. Marszu śmierci udało mu się uciec i dotrzeć do strefy zajętej przez aliantów. W październiku 1946 roku powrócił do Polski. Pracował zawodowo m. in. Jako księgowy i rewident. Był aktywnym działaczem związkowym, społecznym i kombatanckim. W 2015 roku ukazały się jego wspomnienia  zatytułowane „Moja historia”.

We wczorajszej (23.02.) uroczystości udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej – Dyrektor Generalny MON Bogdan Ścibut, Wojska Polskiego (w tym m.in. Dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, Dowódca Jednostki Wojskowej AGAT oraz komendanci WKU z Bielska-Białej i Rybnika) 
oraz członkowie rodziny p. A. Frosta  i młodzież szkolna.

-Wymiary dokonań i zagrożeń jakie wziął Pan świadomie na swoje barki, nie da się wyrazić w tym krótkim liście. Pozostaje bezgraniczna wdzięczność i poczucie dumy, że mamy takiego weterana i oficera - pisał minister Jan Józef Kasprzyk - szef urzędu do spraw kombatantów i osób represjonowanych - w liście, który został odczytany podczas uroczystości.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama