, poniedziałek 6 lipca 2020
Pamięcią 30 lat wstecz
W przededniu 30. rocznicy wyborów czerwcowych w „Domu Narodowym” w Cieszynie odbyła się debata pod nazwą „Dziedzictwo Komitetów Obywatelskich i Solidarności na Śląsku Cieszyńskim”. fot: DRDodaj do Facebook

Pamięcią 30 lat wstecz

DR
4 czerwca tego roku, minęło 30 lat od przeprowadzenia częściowo wolnych wyborów do parlamentu. Historycy uważają je za najbardziej przełomowe wydarzenie w zmieniającej się polskiej rzeczywistości 1989 roku. Tego dnia, miliony Polaków, przy pomocy kart do głosowania, zadało cios komunizmowi.

W przededniu 30. rocznicy wyborów czerwcowych w „Domu Narodowym” w Cieszynie odbyła się debata pod nazwą „Dziedzictwo Komitetów Obywatelskich i Solidarności na Śląsku Cieszyńskim”. Instytut Śląska Cieszyńskiego zaprosił do tej dyskusji czterech mężczyzn. Niestety wśród panelistów zabrakło kobiet, które tak samo mogły opowiedzieć o odczuciach i atmosferze tamtych czasów. Zamiast nich, w tym gronie znaleźli się: Jerzy Kronhold (poeta, dyplomata, działacz kultury, opozycjonista, członek i założyciel Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej, Konsul Generalny RP w Ostrawie w latach 1991-1995 oraz 2007-2011) , Ludwik Kuboszek (samorządowiec, opozycjonista, Przewodniczący Rady Miejskiej Cieszyna w I i III kadencji, Przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego w latach 2002-2006 oraz 2015-2018), dr Janusz Okrzesik (wykładowca akademicki, opozycjonista w czasach PRL, działacz „Solidarności”, Poseł na Sejm RP w latach 1989-1991, Senator RP 1993-2001, obecnie Przewodniczący Rady Miejskiej w Bielsku-Białej) oraz Lesław Werpachowski (dyplomata, opozycjonista internowany w stanie wojennym, Przewodniczący Komitetu Obywatelskiego w Ustroniu w latach 1989-1992, samorządowiec, Radny Miasta Ustroń w I i II kadencji, były Członek Zarządu Powiatu Cieszyńskiego, były Konsul RP w Kairze oraz Chargé d'Affaires Ambasady RP w Abudży). Moderatorem panelu dyskusyjnego był Christian Jaworski, prezes Instytutu Śląska Cieszyńskiego.

Każdy z panelistów ze swojej perspektywy opowiedział o swoim zaangażowaniu w działanie, o kampanii wyborczej i wyborach na Śląsku Cieszyńskim, o tym co przez te 30 lat w Polsce osiągnięto, ale również o tym, co obecnie w Polsce się nie podoba. - Wybory w roku 1989, 4 czerwca, były klasycznymi wyborami otwierającymi, takimi które kończą jedną epokę i otwierają następną epoką polityczną. Niezależnie od tego jak oceniamy, to co się stało później przez 30 lat, co do znaczenia wyborów 4 czerwca, panuje w polskim środowisku naukowym właściwie zgodność, że 4 czerwca dokonał się rzeczywisty przełom – mówił dr Janusz Okrzesik - Dwa miesiące po okrągłym stole, odbyły wybory czerwcowe, które w dużej mierze unieważniły ustalenia okrągłego stało, z tego musimy sobie zdawać sprawę, że ten układ przestał być aktualny. Okazało się, że nie dało się wybrać czołowych komunistów, a przecież przy okrągłym stole nie ustalano, że premierem będzie przedstawiciel strony Solidarnościowej - to jest dorobek 4 czerwca, nie okrągłego stołu – tak samo - zmiana konstytucji w grudniu.

Jak podkreślili paneliści Śląsk Cieszyński był wówczas najmniej aktywny, jeżeli chodzi o odrodzenie Solidarności jako związku zawodowego. Choć takie struktury, według panelistów, miały się pojawić w Skoczowie. – Struktury obywatelskie w ogóle nie istniały na początku 1989 roku. Te działania budujące miały charakter odgórny, imitujący strukturę związkową. Najpierw powstał główny komitet przy Lechu Wałęsie, potem powstawały komitety wojewódzkie, a na poziom lokalny one przechodziły przez podregiony Solidarności. Cieszyńskie było podzielone na dwa podregiony, w związku z tym, takie miejscowości, jak: Ustroń, Wisła, Istebna należały do podregionu Skoczów, gdzie w odlewni w zakładzie nr 5, zakładach kuźniczych, były próby reaktywowania Solidarności – tłumaczył Lesław Werpahowski – Ale to, że nie było komitetu formalnie to nie znaczy, że nie było aktywnego udziału w kampanii wyborczej i w wyborach – dodaje. - Jeżeli chodzi o wyniki wyborcze, 4 czerwca, były już znakomite. Nie było żadnych wątpliwości, kto tutaj dominuje. Nawet na tle wojewódzkim prezentowały się bardzo okazale – zaznaczył dr Janusz Okrzesik.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Moderator panelu dyskusyjnego zaprasza tylko "WYBITNYCH'", którzy działalność opozycyjną potrafili przekuć w karierę ;-), każdy ma autorytety na jakie zasługuje.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama