, piątek 26 kwietnia 2019
Otwarto polsko-czeską ścieżkę przyrodniczą
Wójtowie Krzysztof Glajcar i Bogusław Raszka otwierają ścieżkę na granicy polsko-czeskiej fot: Tomasz LenkiewiczDodaj do Facebook

Otwarto polsko-czeską ścieżkę przyrodniczą

red./mat.pras.
W kwietniu br. Gmina Goleszów wraz z partnerską Gminą Wędrynia przystąpiły do realizacji projektu „Przyroda nie zna granic / Příroda nezná hranic''. Teraz przyszedł czas na podsumowanie. 23 października na granicy polsko-czeskiej otwarto nową ścieżkę przyrodniczą

Głównym celem wyżej wymienionego projektu był przyrodniczo-turystyczny i gospodarczy rozwój gmin partnerskich, rozszerzenie współpracy partnerskiej oraz lepsze wykorzystanie walorów przyrodniczych i turystycznych obszaru pogranicza poprzez utworzenie nowej, wspólnej oferty turystycznej. - Wspólnie uczestniczymy w wielu imprezach - kulturalnych, jak i sportowych. Przyszedł czas na kolejny, niezwykle ważny element łączący nasze gminy. Jest nim przyroda, tak cenna i unikatowa po obu stronach granicy. W tym celu powstał ten projekt, który jeszcze mocniej połączy nasze gminy, a także uatrakcyjni ofertę turystyczną – mówi Wójt Gminy Goleszów Krzysztof Glajcar.

Ścieżka przyrodnicza na odcinku Goleszów – Wędrynia liczy około 15 km. W ramach projektu udało się wydać również dwujęzyczne książki i ulotki, a także ustawić łącznie 15 dwujęzycznych tablic informacyjnych opisujących m.in. dziedzictwo przyrodnicze i religijne obu gmin. Autorami tekstów w powyższych materiałach promocyjnych są: Tomasz Beczała, Damian Chmura i Jiri Czernek. W projekcie wykorzystano także archiwalne zdjęcia/pocztówki pochodzące ze zbiorów Jana Cichego. Materiały w wersji papierowej dostępne są w Referacie Promocji w Urzędzie Gminy Goleszów. Nie zapomniano o wersji elektronicznej. - Każdy turysta, który zamierza przejść nasz nowy, oznakowany szlak może po zeskanowaniu kodu QR znajdującego się na tablicach informacyjnych ściągnąć z www.goleszow.pl książkę i ulotkę na swoje urządzenie mobilne – mówi pomysłodawca projektu i jego koordynator Tomasz Lenkiewicz. Udało się również wykonać miejsca postojowe w Lesznej Górnej ułatwiające dostęp do dziedzictwa opisywanego w projekcie oraz odnowić krzyż na granicy polsko-czeskiej zagospodarować w jego pobliżu miejsce wspólnych spotkań i odpoczynku.

Całkowita wartość projektu to 59 265 euro, w tym wartość części projektu realizowanego przez Gminę Goleszów – 30 167,60 euro, zaś przez Gminę Wędrynia – 29 097,40 euro. Polska część projektu dofinansowana została w 85 % z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i 5 % z budżetu państwa.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama