, czwartek 25 kwietnia 2024
Odpady – kłopot czy potencjał?
Potencjał odpadów pomógł również odkryć świetny koncert zespołu Recycling Band. fot: DR



Dodaj do Facebook

Odpady – kłopot czy potencjał?

DR
Zamek Cieszyn w miniony piątek (11.08.) pokazał, że w odpadach wbrew pozorom możemy znaleźć potencjał. Rzeczy użyte przez nas raz, mogą zostać wykorzystane ponownie. Wystarczy tylko włączyć wyobraźnię. Do tego zachęca nas wystawa, którą oglądać możemy do 22 października.

Tegoroczna edycja cyklicznego wydarzenia, organizowanego przez Zamek Cieszyn pod hasłem: „Dizajn w przestrzeni publicznej”, jest poświęcona problemowi odpadów. Stąd tytułowe pytanie: mamy problem? Będzie ono towarzyszyło wystawie, konferencji oraz spotkaniom.

- To bardzo poważny problem, z którym zmagamy się praktycznie codziennie jako członkowie rodzin w naszych domach, ale również jako obywatele na ulicach naszych miast. Często myślimy, że z tym nie da się nic zrobić. Może dlatego, że zobaczyliśmy jak wiele można zrobić, zdecydowaliśmy się 11. Edycję Designu w przestrzeni publicznej poświęcić tematowi śmieci – mówiła na piątkowym otwarciu Ewa Gołębiowska, dyrektor Zamku Cieszyn. – Dzisiaj mamy prawdziwie letnią odsłonę, ale z początkiem roku szkolnego i akademickiego będzie się robiło nie mniej entuzjastycznie, ale coraz bardziej poważnie. Już teraz zapraszamy na 10 października o godzinie 10:00, kiedy to zaczniemy konferencję, na której poznamy również kolejnych bohaterów tej wystawy.

Potencjał odpadów pomógł również odkryć świetny koncert zespołu Recycling Band, który trafił w gusta każdego z uczestników otwarcia. Muzycy, grający na własnoręcznie zrobionych instrumentach z materiałów z odpadów, poprowadzili także warsztaty budowania instrumentów z recyklingu. Obok można było znaleźć również nietypowy bufet, ponieważ jego hasłem przewodnim były słowa: „zero odpadów”.

Odpady w Polsce nadal traktowane są jako kłopot, a nie potencjał. Ponad połowę plastiku wprowadzanego na rynek wysyłamy na wysypiska, podczas gdy najbardziej świadome europejskie kraje przeznaczają 90% plastiku do powtórnego wykorzystania. Kluczem do rozwiązania tego problemu jest idea przetwarzania odpadów na nowe materiały. Czy jesteśmy jednak na tyle świadomi tego problemu, by zacząć coś z nim robić?

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama