, poniedziałek 1 marca 2021
Obchody Święta Niepodległości w powiecie
We wtorek, 11 listopada w niemal wszystkich gminach powiatu cieszyńskiego odbędą się uroczystości związane z obchodami Święta Niepodległości.  fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Obchody Święta Niepodległości w powiecie

We wtorek, 11 listopada w niemal wszystkich gminach powiatu cieszyńskiego odbędą się uroczystości związane z obchodami Święta Niepodległości.

Cieszyn

Rada miejska Cieszyna, rada Powiatu Cieszyńskiego, burmistrz Cieszyna, starosta cieszyński, Stowarzyszenie Samorządowe Ziemi Cieszyńskiej raz organizacje kombatanckie Cieszyna i powiatu cieszyńskiego zainaugurują uroczystości Święta Niepodległości Nabożeństwem Ekumenicznym w intencji Ojczyzny, które odbędzie się kościele Jezusowym w Cieszynie o godz. 10.00.

Dalsze punkty programu uroczystości:

 • godz. 11.00 - Rozpoczęcie manifestacji patriotycznej na Placu Wolności - Pomnik Niepodległości przy Liceum im. M. Kopernika (odśpiewanie hymnu państwowego, przywitanie zebranych, składanie kwiatów pod pomnikiem)
 • godz. 11.20 - Przemarsz uczestników uroczystości w asyście orkiestry ulicami Pokoju, Limanowskiego i Regera na Rynek
 • godz. 11.30 - Okolicznościowe przemówienie Burmistrza Miasta Cieszyna - złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą powołanie Rady Narodowej dla Księstwa Cieszyńskiego
 • godz. 11.50 - Przemarsz w asyście orkiestry pod Pomnik Legionistów - złożenie
  kwiatów - odśpiewanie "Roty"
 • godz. 12.30 - Szósta lekcja śpiewania patriotycznego - Rynek
 • godz. 17.00 - Uroczysta sesja Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej z okazji 11 Listopada
  połączona z wręczeniem Laurów Ziemi Cieszyńskiej - Teatr im. A. Mickiewicza w Cieszynie (wstęp za odrębnymi zaproszeniami)

  Brenna

  W Brennej uroczystości Święta Niepodległości rozpoczną się o godz. 10.00 nabożeństwem w kościele rzymsko-matolickim pw. Św. Jana Chrzciciela w Brennej Centrum. Godzinę później zaplanowano złożenie kwiatów w imieniu mieszkańców Gminy Brenna na cmentarzu.

  Skoczów

  Obchody Święta Niepodległości w Skoczowie rozpoczną się o godz. 8.00 na skoczowskim rynku gdzie odczytany zostanie Raport Kompanii Honorowej OSP Gminy Skoczów, po którym nastąpią: odśpiewanie hymnu oraz przemarsz pod pomnik "Poległym za Polskość Śląska", gdzie nastąpi złożenie kwiatów. O godz. 9.00 w kościele rzymsko-katolickim pw. śś. Ap. Piotra i Pawła odbędzie się msza św. w intencji Ojczyzny. O godz. 17.00 w skoczowskim Teatrze Elektrycznym wystawiony zostanie spektakl wg misterium Karola Wojtyły "Promieniowanie Ojcostwa" w wykonaniu Sceny Moliere z Krakowa.

  Strumień

  W Strumieniu obchody Święta Niepodległości rozpoczną się o godz. 8.00 ekumeniczną mszą św. za Ojczyznę w Sanktuarium św. Barbary w Strumieniu. O godz. 9.15 nastąpi uroczysty przemarsz z orkiestrą dętą (zbiórka przed Urzędem Miejskim) i złożenie kwiatów pod pomnikiem Ofiar Hitleryzmu w parku oraz tablicą upamiętniającą wydarzenia związane z I powstaniem śląskim. Tablica umieszczona jest na budynku Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Strumieniu przy ul. 1 Maja 20. O godz. 10.00 w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury i Rekreacji w Strumieniu przy ul. Młyńskiej 14, rozpocznie się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Strumieniu połączona z wręczeniem wyróżnień: ”Zasłużony dla sołectwa/miasta” i "Zasłużony dla Gminy Strumień”.

  Istebna

  Uroczystości związane ze Świętem Niepodległości w Istebnej rozpoczną się o godz. 9.00 złożenie kwiatów pod pomnikiem pomordowanych podczas II w. św.; na grobie kpr. Pawła Gustawa Pilcha na cmentarzu ewangelickim oraz na zbiorowej mogile pomordowanych w Jabłonkowie podczas II w. św. na cmentarzu katolickim. O godz. 10.00 rozpocznie się Msza Święta za Ojczyznę w kościele rzymskokatolickim pw. Dobrego Pasterza w Istebnej.

  Wisła

  Obchody Święta Niepodległości w Wiśle rozpoczną się o godz. 11.00 przy pomniku "Poległym i Walczącym o Polskość i Wolność Ojczyzny", przy ul. Konopnickiej. Odbędzie się tam koncert Wiślańskiej Orkiestry Dętej, po którym przemówienie wygłosi burmistrz Wisły. Pod pomnikiem złożone zostaną również kwiaty. W dalszej części programu zaplanowano występ artystyczny w wykonaniu młodzieży z gimnazjum przy Zespole Szkół nr 1 w Wiśle. O godz. 12.00 odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne w kaplicy pw. św. Jadwigi Śląskiej na Zadnim Groniu ul. Zameczek 1 w Wiśle Czarne.

  Ustroń

  W Ustroniu uroczystości rozpoczną się o godz. 10.30 nabożeństwem ekumenicznym w kościele ewangelicko-augsburskim, podczas którego kazanie wygłosi ks. kan. Antoni Sapota. O godz. 11.30 nastąpi przemarsz orkiestry, pocztów sztandarowych oraz uczestników uroczystości pod pomnik Pamięci Narodowej (rynek w Ustroniu), gdzie o godz. 12.00 złożone zostaną kwiaty.
  W związku z obchodami Święta Niepodległości, od godz. 11.00 na rynku w Ustroniu można będzie podziwiać wystawę edukacyjną poświęconą Legionistom ze Śląska Cieszyńskiego, zorganizowaną przez Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich z Cieszyna. Na wystawie można będzie zobaczyć między innymi pamiątki, broń, dokumenty związane z Legionistami Śląskimi.

 • Zebrzydowice

  W Zebrzydowicach o godz. 8.10 sprzed budynku Urzędu Gminy wyruszy pochód. Jego uczestnicy złożą kwiaty pod pomnikami: w parku przy budynku Urzędu Gminy - poległym w obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej w latach 1939 - 1945 oraz ofiar "zbrodni katyńskiej", przed kościołem - pomnik poświęcony poległym w I wojnie światowej, na cmentarzu, gdzie znajduje się mogiła "siedmiu" nieznanych żołnierzy poległych w obronie ziemi Śląskiej w roku 1919 oraz na grobie śp. Rudolfa Kolaczka - Wójta Zebrzydowic i członka Rady Narodowej dla Księstwa Cieszyńskiego. O godz. 8.30 w kościele pod wezwaniem "Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny" w Zebrzydowicach odbędzie się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny.

  Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  Zrobić obchody Święta Niepodległości o godz. 8 rano w listopadzie to tak jakby nasi Umiłowani Przywódcy chcieli przejść cichaczem przez centrum miasta ciemnymi i pustymi ulicami.
  Zaliczyć i zapomnieć.

  Dodaj komentarz

  Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  Image CAPTCHA
  Wpisz znaki widoczne na obrazku.
  reklama
  reklama