, sobota 4 lipca 2020
Nowa odsłona wiślańskiego dworca
Oficjalne otwarcie odbyło się w czwartek 25 kwietnia. fot: FJDDodaj do Facebook

Nowa odsłona wiślańskiego dworca

DR
Teraz, budynek dworca w Wiśle może już tylko cieszyć oczy mieszkańców i turystów. Niszczejący budynek odszedł w niepamięć, a odnowiony obiekt już gości pierwszych pasażerów. Jego oficjalne otwarcie odbyło się w czwartek 25 kwietnia.

Historia kolei w Wiśle sięga roku 1888, kiedy to stanowiła rozgałęzienie linii kolejowej Goleszów-Ustroń. Miała być przeznaczona do obsługi ustrońskich zakładów huty żelaza i kuźni. Od początku XX w. trwał intensywny rozwój Wisły związany z wypoczynkiem i turystyką, czego skutkiem było wybudowanie w roku 1929 linii kolejowej Ustroń – Wisła, której to sfinansowaniem zajął się Sejmik Śląski. Dzięki rozwoju kolei powstał dalszy odcinek, z Wisły Uzdrowisko w kierunku Doliny Głębiec. Budynek dworca w Wiśle Uzdrowisko został oddany do użytku 10 lipca 1929 roku. Do 1933 roku stanowił końcową stację kolejową, a do dnia dzisiejszego jest główną stacją w Wiśle. W tym roku budynek dworca obchodzi 90 urodziny!

W latach 70. XX wieku została przeprowadzona elektryfikacja kolei, a na stacji w centrum Wisły został symbolicznie przyjęty pięciotysięczny kilometr elektryfikacji linii kolejowej w Polsce. Oryginalnej tablicy upamiętniającej ten fakt, nie mogło zabraknąć na ścianie odnowionego dworca.

W 2011 roku kasy biletowe i poczekalnia dworca została zamknięta. Parter dworca został wynajęty pod działalność handlową i usługową. Stagnacja trwała 3 lata, aż w końcu 20 listopada 2014 roku ówczesny burmistrz Wisły Jan Poloczek wraz z radą miasta zdecydowali się zakupić budynek dworca oraz jego otoczenie za kwotę 730 tys. zł. To pozwoliło na podjęcie rozmów i działań, których efektem jest dzisiaj odzyskanie dawnego blasku budynku. Najpierw podjęto kroki w celu opracowania planu zagospodarowania przestrzennego i prace związane ze zmianą klasyfikacji gruntów. Następnie konieczne było rozwiązanie wielu omów z dzierżawcami. Dopiero w 2016 roku można było przystąpić do prac projektowych, przy uwagach wojewódzkiego konserwatora zabytków. Kiedy formalności zostały załatwione, najpierw wyłoniono wykonawcę na przebudowę budynku, a później przestrzeni wokół budynku.

W czwartek 25 kwietnia odbyło się wyczekiwane przez wielu otwarcie dworca po jego renowacji. - Dworzec stał się naszą perełką architektoniczną. Myślę, że nie przesadzę w słowach, jak powiem że również wizytówką naszej miejscowości – zaznaczył burmistrz Wisły Tomasz Bujok.

Dworzec został odnowiony, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Odświeżono elewację, wymieniono dach. Wypiękniało otoczenie dworca. W środku budynku znajduje się poczekalnia, punkt informacji turystycznej, przechowalnia bagażu oraz toalety dla mieszkańców i turystów.

Wartość kontraktu opiewa na 5 mln 726 tys. zł. Na przebudowę udało się pozyskać fundusze unijne, a także fundusze z budżetu państwa w wysokości ponad 2 mln zł. W ostatnich dniach okazało się również, że udało się pozyskać kolejne 1 mln 700 tys. zł.

Piwnica i parter została wydzierżawiona. Ma tam powstać restauracja. Na piętrze budynku zaplanowano miejsce na uruchomienie klubu seniora i różnego rodzaju aktywności mieszkańców – Na to zadanie również pozyskaliśmy środki – tłumaczy burmistrz Tomasz Bujok. Druga część budynku ma zostać otwarta do końca roku – To ambitny cel. Mam nadzieję, że uda nam się go zrealizować w całości.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama