, czwartek 22 sierpnia 2019
"Niewidomi we współczesnym świecie"-1. Tyflokonferencja
Jednym z poruszonych tematów były trudności z jakimi na co dzień spotykają się osoby niewidome. fot: FJDDodaj do Facebook

"Niewidomi we współczesnym świecie"-1. Tyflokonferencja

DR
"Niewidomi we współczesnym świecie"-1. Tyflokonferencja

prof. dr hab. Zenon Gajdzica


"Niewidomi we współczesnym świecie"-1. Tyflokonferencja

Pomoc dydaktyczna sprzed 250 lat

Na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwesytetu Śląskiego, 22 listopada br., odbyła się pierwsza Tyflokonferencja, której hasłem przewodnim było: Zobaczyć niewidzialne. Uroczystego rozpoczęcia konferencji dokonał dziekan WEiNoE, prof. dr hab. Zenon Gajdzica.

Jednym z poruszonych tematów były trudności z jakimi na co dzień spotykają się osoby niewidome, których w okręgu Śląskim Polskiego Związku Niewidomych jest ponad 7 tysięcy. Jest to grupa ludzi ,dla których niezbędne jest wsparcie oraz rehabilitacja. Polegać ona powinna na wielogodzinnej nauce podstawowych czynności życiowych oraz poruszania się w przestrzeni publicznej. Obecnie w codziennym życiu osób niewidomych pomagać może rowijająca się wciąż technologia, jednak przede wszystkim potrzebne są do tego środki oraz zajęcia rehabilitacyjne, na których niewidomi mogli by przyswoić umiejętność korzystania z takich urządzeń. Na razie niestety nie ma kompletnego wsparcia dla tej grupy osób, którymi powinno zajmować się kilku specjalistów, a nie tylko jedna osoba.

Kolejnym ważnym tematem był brak wyższych szkół specjalistycznych, dostosowanych dla osób niewidomych, które chciałyby się nauczyć nie tylko podstawowych umiejętności, ale również rowinąć swoją wiedzę na, przykład przez studia lub kursy. Podstawowym problemem jest brak gotowości świata na przyjęcie tych ludzi w życiu społecznym i brak chęci nauczania, ponieważ istnieje przeświadczenie o tym, że takie osoby nie mają zbyt wielu perspektyw. Z drugiej strony brakuje nadal odpowiedniej formy nauczania. Często używanymi na zajęciach pomocami dydaktycznymi są prezentacje multimedialne, z których niewidomy tak naprawdę nie ma możliwości korzystania. Pojawia się czasem niechęć ze strony wykładowców, którzy nie zawsze idą na rękę, na przykład jeżeli chodzi o nagrywanie wykładów. Większość kursów przygotowywana jest pod osoby pełnosprawne, ponieważ brakuje specjalistycznych podręczników, czy materiałów.

Podczas konferencji odbyła się także prezentacja i wystawa pomocy dydaktycznych sprzed 250 lat. Można było zobaczyć między innymi pierwsze Pismo Święte w języku Brailla, list młodego Louisa Brailla z koncepcją swojego pisma kropkowego i jego pierwszy elementarz.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama