, poniedziałek 18 stycznia 2021
Nie żyje Karol Śliwka
Artysta urodził się w 1932 roku w Harbutowicach obok Skoczowa. fot: Tomasz Gzell / PAPDodaj do Facebook

Nie żyje Karol Śliwka

red.
Karol Śliwka miał 86 lat. Był cenionym polskim grafikiem, twórcą plakatów, znaczków pocztowych, opakowań, okładek i znaków firmowych.

Artysta urodził się w 1932 roku w Harbutowicach obok Skoczowa. Ukończył Wieczorową Szkołę Malarstwa, Rzeźby i Grafiki w Bielsku-Białej. Do roku 1953 był uczniem w Państwowym Liceum Technik Plastycznych (obecnie Zespół Szkół Plastycznych) w Bielsku-Białej. Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ukończył w 1959 roku. Był wieloletnim członkiem ZPAP i ZAiKS.

Otrzymał wiele nagród, m.in.: Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki na I Ogólnopolskiej Wystawie Znaków Graficznych w 1969 roku, Nagrodę I Stopnia Prezesa Rady Ministrów, Złoty Wawrzyn Olimpijski w dziedzinie plastyki, Złoty medal na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, Srebrny za serię plakatów olimpijskich, "Złote Kasztany" za opakowania, nagrodę za znaczek pocztowy w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jest również laureatem Srebrnej Cieszynianki z 2011 roku. W 2015 roku otrzymał Nagrodę Powiatu Cieszyńskiego w dziedzinie kultury im. Leopolda Jana Szersznika w kategorii Twórczości Artystycznej. Prestiżowa międzynarodowa publikacja "Logo Modernism" w 2015 roku uznała go za jednego z ośmiu najwybitniejszych twórców współczesnych znaków graficznych.

Karol Śliwka zaprojektował wiele znanych przez nas dzisiaj znaków graficznych. Był pomysłodawcą popularnych w PRL-u opakowań kosmetyków, papierosów i słodyczy.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama