, piątek 29 marca 2024
Nie trać świata z oczu, przyjdź na bezpłatne badania w kierunku wykrycia jaskry
Jaskra - cierpi na nią 67 mln ludzi na świecie, a ponad 6 mln jest z tego powodu całkowicie niewidomych.  fot: mat pras.



Dodaj do Facebook

Nie trać świata z oczu, przyjdź na bezpłatne badania w kierunku wykrycia jaskry

AGNIESZKA KACZMARCZYK
Nie trać świata z oczu, przyjdź na bezpłatne badania w kierunku wykrycia jaskry

Na jaskrę chorują przede wszystkim osoby po 35 roku życia, ale może zachorować każdy - dzieci, młodzież. fot. mat. pras.

Tylko wczesne wykrycie jaskry i właściwe leczenie może zatrzymać proces, który prowadzi do utraty wzroku. Od nas samych zależy, czy w porę zgłosimy się do lekarza. 15 września, w sobotę, w godzinach od 8.00 do 14.00 odbędzie się akcja pod hasłem "Nie trać świata z oczu", organizowana w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. Wszyscy zainteresowani będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań w kierunku wykrycia jaskry.

Jaskra - cierpi na nią 67 mln ludzi na świecie, a ponad 6 mln jest z tego powodu całkowicie niewidomych. Na jej temat oraz o wrześniowej akcji rozmawiamy z dr n. med. Agatą Plech, ordynator Oddziału Okulistycznego w Szpitalu Śląskim w Cieszynie.

Jakim problemem jest jaskra?
Jaskra, jeśli jest nieleczona, jest chorobą grożącą ślepotą. W polskiej populacji szacuje się, że takich osób jest od 600-700 tys., a leczy się tylko 20 proc. Dlatego mamy z czym się mierzyć. Problem jest duży i nie można go bagatelizować.

Czym zatem jest jaskra i jakie są jej przyczyny?
Jaskra to choroba polegającą na postępującym zaniku nerwu wzrokowego. Główną przyczyną jaskry jest wzrost ciśnienia śródgałkowego, ale także długotrwałe niedokrwienie nerwu wzrokowego. Zmiany zanikowe są nieodwracalne. Leczenie choroby zwalnia lub zatrzymuje jej postęp, jednak nie powoduje jej ustąpienia.

Kto może zachorować na jaskrę?
Na jaskrę chorują przede wszystkim osoby po 35 roku życia, ale może zachorować każdy - dzieci, młodzież. Szczególnie narażone są osoby, których członkowie rodziny mają jaskrę.

Czy istnieją objawy, które mogą wskazywać, że jesteśmy chorzy na jaskrę?
Mogą wystąpić migreny, intensywny ból gałki ocznej, częste bóle głowy, zmiana ostrości widzenia, pogorszenie pola widzenia, koła tęczowe wokół źródła światła, przewlekłe zapalenie spojówek nie poddające się leczeniu. W większości jednak przypadków nie ma wcześniejszych objawów. Sugerujemy się czynnikami ryzyka i tym, co stwierdzimy podczas badania okulistycznego.

Jak leczy się jaskrę?
Wciąż przybywa coraz bardziej skutecznych metod leczenia. W zależności od zaawansowania choroby oczu stosuje się terapię farmakologiczną lub leczenie laserem. Ostatecznością jest operacja. Współczesna medycyna często jest w stanie pomóc, jednak od nas samych zależy czy w porę zgłosimy się do lekarza. Najważniejszych czynnikiem decydującym o zatrzymaniu procesu utraty wzroku jest szybkie rozpoczęcie leczenia, na który mamy wpływ.

Do kogo skierowana jest wrześniowa akcja, oraz jak będzie wyglądać badanie?
Akcja, która w połowie września odbędzie się w szpitalu, przeznaczona jest dla osób, które ukończyły 35 r.ż. Po wypełnieniu ankiety będziemy mogli stwierdzić, kto znajduje się w grupie ryzyka. Każdej osobie zbadamy ciśnienie wewnątrzgałkowe, przeprowadzimy również obserwację przedniego i tylnego odcinka oka. Będziemy mogli określić, czy zaszły jakieś zmiany w nerwie wzrokowym. Jeżeli będziemy mieć wątpliwości, skierujemy pacjenta na dodatkowe badania.

Wrześniowa akcja odbędzie się w Szpitalu Śląskim w Cieszynie w dniu 15 września, w godzinach od 8.00 do 14.00. Oddział istnieje od dawna, ale zespół lekarzy specjalistów zmienił się od listopada zeszłego roku. Oddział dodatkowo wyposażono w nowoczesną aparaturę do badania podstawowego i badań dodatkowych m.in. tomograf optyczny. Wszystkie niezbędne badania można wykonać na miejscu. Poradnia okulistyczna od zeszłego roku ma podpisaną umowę z NFZ. Przybywa pacjentów i tym samym maleje ryzyko zachorowań.

Dr n. med. Agata Plech
Ukończyła studia Śląskiej Akademii Medycznej. Pracowała naukowo, co zaowocowało licznymi publikacjami i doniesieniami naukowymi, a także uzyskaniem tytułu doktora nauk medycznych. Pracowała nie tylko w Polsce, mi.in. w Katedrze i Oddziale Klinicznym Okulistyki w Bytomiu, Tarnowskich Górach, Radzionkowie, Chorzowie. Była również konsultantem okulistyki i okulistyki dziecięcej w Instituto Oftalmologico VISSUM w Alicante (Hiszpania). W 2008 roku jako jedyny lekarz uczestniczyła w III wyprawie projektu Walka ze Ślepotą w Świecie zorganizowanej przez Fundację Jorge Alio do Mauretanii. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, a także Społecznego Stowarzyszenia Chirurgii Oka w Tarnowskich Górach.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Oby więcej takich bezpłatnych dni… Serio… Mojego tatę na siłę wypchnęliśmy na takie badanie i okazało się, że ma jaskrę! Chociaż nic nie podejrzewał… Zapisaliśmy go szybko na wizytę w prywatnym szpitalu okulistycznym. Na szczęście było odpowiednio wcześnie, żeby dr Michnowski z zespołem mógł uratować wzrok taty.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama