, czwartek 22 sierpnia 2019
Największe pożary w Cieszynie
W piątek 22 lutego Książnica Cieszyńska otworzyła swoje podwoje dla miłośników starodruków i ciekawostek historycznych. fot: FJDDodaj do Facebook

Największe pożary w Cieszynie

FJD
Tradycyjnie jak co miesiąc, w piątek 22 lutego Książnica Cieszyńska otworzyła swoje podwoje, dla miłośników starodruków i ciekawostek historycznych.

Prelegentka dr Aleksandra Golik-Prus zapoznała przybyłych słuchaczy z historią trzech tragicznych wydarzeń, jakimi były największe pożary w naszym mieście – w roku 1552, 1720 i 1789. Bardzo szczegółowo i interesująco opowiedziała, jak ten okrutny żywioł pastwił się nad naszym miastem. Najtragiczniejsze było jednak to, że podczas każdego z pożarów ogień nie szczędził naszego ratusza i okolicznej zabudowy. Za każdym jednak razem udało się go odbudować. Jednak kompleksowa odbudowa nastąpiła dopiero w roku 1788 dzięki i przy czynnym udziale ks.Leopolda Jana Szersznika, który w odbudowę zaangażował nawet swoje osobiste środki. Mieszkańcy jednak mogli cieszyć się tylko jego urokiem niespełna jeden rok, bo już 6 maja 1889 spalił się znowu prawie doszczętnie. I tym razem niezmordowany ks. L.J. Szersznik stanął na czele budowniczych jako radca budowlany. Udało się także pozyskać sponsora jakim był książę Albert Sasko-Cieszyński wraz z małżonką Marią Krystyną. Szczegóły tej odbudowy możemy dzisiaj dokładnie prześledzić dzięki przekazom, które po sobie zostawili w formie kronik i poezji ks.L.J. Szersznik oraz Ignacy Ekhel.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama