, piątek 22 stycznia 2021
Najpiękniejsze drzewo znajduje się w gminie Hażlach?
Najstarszy na Śląsku dąb szypułkowy „Mieszko”. fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Najpiękniejsze drzewo znajduje się w gminie Hażlach?

KT
Dwa drzewa z naszego regionu mają szansę na zdobycie tytułu Drzewo Roku 2018, najstarszy na Śląsku dąb szypułkowy „Mieszko” oraz „Zielona Grusza”. „Szukamy drzewa najbardziej kochanego. Drzewa z opowieścią, które jednoczy ludzi” - pisze Klub Gaja, organizator konkursu.

Konkurs ma na celu promowanie postawy szacunku dla przyrody. Ma również pokazać jak ciekawe są związki pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest w jakiś sposób dla niej szczególne. W konkursie drzew nie mierzy się na wysokość, szerokość, a także nie liczy się jego lat. Jak tłumaczą organizatorzy, konkurs przeznaczony jest dla drzew z opowieścią, która pobudza wyobraźnię i integruje lokalną społeczność. W tegorocznym konkursie Drzewo Roku udział bierze 16 drzew z całej Polski. Wśród nich znalazły się dwa z naszego regionu. Pierwszym jest dąb „Mieszko” - rośnie w parku otaczającym dawny zamek Larischów i Thunów w Kończycach Wielkich, związanych jest z nim kilka historii. Jedna z nich mówi o wojennej wyprawie króla Jana III Sobieskiego pod oblężony Wiedeń, a kolejna o tym, że końcem XIX wieku w jego pobliżu biło źródełko z krystalicznie czystą wodą, której szklankę dla zdrowia codziennie wypijała hrabina Gabriela Thun-Hohenstein. Drugim drzewem jest „Zielona Grusza”, leżąca na tzw. trójstyku między Kończycami Wlk., Kończycami Małymi i Pruchną. Z gruszą związane jest ludowe podanie o jej posadzeniu przez chłopów na pamiątkę zniesienia pańszczyzny.

Drzewo Roku 2018 wybiorą internauci, głosując przez cały czerwiec na stronie http://www.drzeworoku.pl/?tree=16#section-7. Głosować można tylko raz. Warto również zapoznać się z krótkim opisem drzewa, który jest dostępny po kliknięciu w przycisk „Więcej informacji”.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama