, poniedziałek 1 czerwca 2020
Muzeum Drukarstwa na mapie Industriady
Jednymi z kilkuset bezpłatnych wydarzeń są również te organizowane w Muzeum Drukarstwa oraz w Browarze Zamkowym Cieszyn. fot: arch. GCDodaj do Facebook

Muzeum Drukarstwa na mapie Industriady

KT
Industriada jest najbardziej znanym, jednym z najciekawszych, a także najczęściej nagradzanym i najstarszym w Polsce świętem Szlaku Zabytków Techniki. Uczestnicy mogą poznawać industrialne atrakcje, przemysłowe historie i eksperymentować. Jednymi z kilkuset bezpłatnych wydarzeń są również te organizowane w Muzeum Drukarstwa oraz w Browarze Zamkowym Cieszyn.

Motywem przewodnim Industriady 2018 są kobiety. Pomimo tego, że kojarzy się on głównie z mężczyznami, nie był on tylko i wyłącznie ich światem. W tym roku Industriada postanawia oddać głos kobietom, odkrywając nieznane dotychczas fakty i ukryte w cieniu kobiece postaci, które miały duży wpływ na kulturę przemysłową.

W Cieszynie (9 czerwca) warto zajrzeć do Muzeum Drukarstwa, wstęp jest bezpłatny, a do wzięcia udziału nie potrzebna jest rezerwacja, udział może wziąć każdy. Od godz. 10:00 do 18:00 otwarta będzie wystawa historycznych ilustracji i dokumentów introligatorni, obchodzącej w tym roku 100-lecie swej działalności. Po wystawie oprowadzać będą właściciele, odpowiadając na pytania zainteresowanych. W międzyczasie trzy grupy (w godzinnych odstępach – 10.00, 11.00, 12.00), będą zwiedzać ekspozycję z objaśnianiem działających maszyn. Uczestnicy wezmą udział w konkursie, mającym na celu wychwycenie i zanotowanie w czasie zwiedzania wszystkich usłyszanych nazw rodzaju żeńskiego. Osoby z największą ilością zanotowanych i zweryfikowanych nazw, przechodzą do grupy finałowej. Finał wydarzenia o godzinie 14.00. Natomiast w godz. 14.00 -18.00 odbędzie się spotkanie przy kawie byłych pracownic drukarń, które wspominać będą różne zdarzenia z okresu swej aktywności zawodowej. Opiszą rodzaj i sposób wykonywanego zajęcia. Całość moderowanego spotkania zostanie zarejestrowana i jako materiał dokumentalny dołączony do już istniejących zapisów w dziale "Pamięć w zapisach mówionych".

Na szlaku Industriady znajduje się również Browar Zamkowy Cieszyn, gdzie zaplanowane jest zwiedzanie z przewodnikiem, obejmujące cały cykl produkcyjny oraz miejsca niedostępne w czasie standardowego zwiedzania: katakumby z poszukiwanie skarbu Habsburgów, wejście do "Piekła", Fermentowni z otwartymi kadziami. Zaplanowana jest również degustacja, w czasie której będzie można również spotkać się z Małgorzatą i Marią, odpowiedzialnymi za jakość piwa i prowadzą Laboratorium. W godz. 12.00 – 18.00, 9 czerwca zaplanowany jest pokaz kulinarny. Profesjonalny kucharz zaprezentuje mistrzostwo cieszyńskiej kuchni w różnorodnych potrawach.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama