, sobota 6 czerwca 2020
Miasto sprzedało willę przy Miarki 2
Przetarg rozstrzygnął się wczoraj (31.01) i tym samym „perłą” przy ulicy Miarki 2 zajmie się teraz nowy właściciel. fot: UM CieszynDodaj do Facebook

Miasto sprzedało willę przy Miarki 2

DR
Miasto sprzedało willę przy Miarki 2


Miasto sprzedało willę przy Miarki 2


Miasto sprzedało willę przy Miarki 2

Willa przy Miarki 2 fot.: UM Cieszyn


Miasto sprzedało willę przy Miarki 2


Miasto sprzedało willę przy Miarki 2

Przybudówka browaru mieszczańskiego w Cieszynie. Źródło: fotopolska.eu

- Ważne miejsce w twórczości Alfreda Wiedermanna zajmują luksusowe wille projektowane dla najzamożniejszej elity Śląska Cieszyńskiego. Taki charakter miała willa Elzy Niemcowej przy ulicy Miarki 2 w Cieszynie – tak, o bardzo rozpoznawalnej ostatnio willi, pisał Przemysław Czernek w publikacji „Szlakiem Cieszyńskiej Moderny”. Przez ostatnie dwa tygodnie toczyła się zacięta dyskusja o to, jak zachować piękno willi, którą miasto postanowiło wystawić na sprzedaż. Przetarg rozstrzygnął się wczoraj (31.01) i tym samym „perłą” przy ulicy Miarki 2 zajmie się teraz nowy właściciel.

Sprzedaż willi zyskała spory rozgłos po apelu opublikowanym na Facebooku przez Wojciecha Trzcionkę - Mój rodzinny Cieszyn wystawił na sprzedaż perłę modernizmu - willę Elizy Niemcowej (ok. 350 m kw.), wzniesioną w latach 1932-1933, projektu Alfreda Wiedermanna (1890-1971), architekta, który zbudował wiele przepięknych obiektów w Cieszynie, Bielsku-Białej i Katowicach (większość, ok. 30 właśnie w Cieszynie; i (sic!) nie ma tu nawet swojej ulicy...). Nie pojmuję, dlaczego miasto pozbywa się tego pięknego budynku, który uzyskało poprzez tzw. zasiedzenie. I to w momencie, gdy miasta na całym świecie odzyskują tego typu obiekty przeznaczając je na cele turystyczne i wyznaczając lokalne szlaki moderny (Cieszyn i Czeski Cieszyn też takowy mają). Nie trzeba daleko jechać - przykłady są kilka kilometrów od Cieszyna, w czeskim Zlinie, Brnie, czy odleglejszym Pilźnie (...) – tłumaczył Trzcionka - już widzę, jak nowy właściciel ociepla budynek, maluje go na żółto, zrywa przepiękne parkiety i kafle… - dodał.

Post zyskał spory rozgłos (w niecałe dwa tygodnie opublikowano go ponad 600 razy). O willi mówił nie tylko Cieszyn, echo całej sprawy dotarło do różnych miast w całym kraju. Z urzędem kontaktowały się osoby z Krakowa czy Warszawy, proponując by w tym miejscu znalazła się miejska jednostka kultury. - Rozpatrywaliśmy różne opcje, ale patrzyliśmy na to, w jakim stanie jest ta kamienica. Wiem, że zdjęcia które pojawiły się na Facebooku, pokazywały piękno tej kamienicy, jest ono niepodważalne. Są jednak też takie miejsca, które wymagają dużych nakładów finansowych. Wydaje nam się, że to trzy razy tyle, za ile została wystawiona na licytacji – mówiła burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz - Na pewno miasta na to nie stać. Natomiast patrząc po historii kamienic w mieście, które zostały zakupione przez prywatnych właścicieli, one raczej są w dobrym stanie.

Cieszyński magistrat ze sprzedaży się nie wycofał, a wczoraj odbyła się licytacja. - Były zainteresowane cztery osoby, podmioty, które wpłaciły wadium w wymaganym terminie. Efekt przetargu jest taki, że wylicytowano tą nieruchomość za kwotę pół miliona złotych. To osoba spoza Cieszyna, która była zauroczona obiektem pod kątem jego architektury, charakteru, historii i zagwarantowała, że dokona wszelkich starań, żeby ten obiekt pod kątem zabytkowym był w dalszym ciągu perełką – powiedział wiceburmistrz Przemysław Major na ostatniej sesji Rady Miejskiej Cieszyna. - Zamierzamy się spotkać, podpisać umowę i omówić to, jakie byłyby plany czy też zalecenia ze strony miasta, których nie możemy do końca wpisać formalnie do umowy. Druga strona jest bardzo otwarta na tego typu rozmowy i dyskusję z miastem – zaznaczył Przemysław Major.

Budynków – perełek architektur y jest w całej Polsce mnóstwo. Często zdarza się, że przez nieodpowiednie kroki tracą swój urok. W samym Cieszynie, jest jeszcze choćby przykład kamienicy przy browarze mieszczańskim przy ulicy Śrutarskiej. Zanim miasto przejęło budynek, wiele czasu zajęło uporządkowanie spraw majątkowych. W tym czasie kamienica uległa zniszczeniu. W ubiegłym roku wyłączony został kawałek ulicy Przykopa, żeby można było ją zabezpieczyć, ponieważ groziła zawaleniem. Miasto wydało no to niemałe środki. Los tej kamienicy, może być podobny do losu willi na Miarki, jednak przyszły właściciel musiałby tam zainwestować dużo większe pieniądze.

Komentarze: (18)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Uważam, że miasto zrobiło dobrze. Jeżeli na coś nas nie stać należy tego albo nie kupować albo się tego pozbyć. Należy też mieć nadzieję, że nowy właściciel będzie dbał o ten budynek jak należy, a Pani burmistrz nie będzie musiała go straszyć sądami jak wójt Hażlacha właścicieli zamku w Kończycach Wielkich. A tak przy okazji czy gminę Hażlach stać na budynek "Macierzy". NIe chodzi tu o sam koszt nieruchomości ale o koszt remontu ???? To kolejny absurd w naszj gminie po kółku rolniczym w Hażlachu (bedzie tam Dom Przyrodnika podobno) a ile kosztować będzie utrzymanie tego muzeum ???? A co będzie w tej "Macierzy" RADNI chociaż wiedzą???

Piwo będą darmo lali.

.

Sprzedaż tego budynku to było bardzo rozsądne rozwiązanie.
Wyremontowanie i utrzymywanie wiązałoby sie z dużymi kosztami dla miasta.

Sprzedaż tego budynku to było nadużycie kompetencji burmistrza, bez uchwały RM. Szanowna Pani została wybrana by wykonywać uchwały rady miasta nie samowolnie poddawać pod przetarg budynki lub rozpoczynać likwidację szkoły. Zbyt duże koszty dla miasta to spółki miejski, dublujące działania pozostałych ośrodki kultury oraz stowarzyszenia żerujące na budżecie miasta.

skoro miasto od minimum 20 lat (albo 30, jeśli zasiedzenie było w złej wierze) posiadało budynek jak właściciel, to rzeczywiście teraz szkoda byłoby sprzedawać...

Nie wiadomo czy gratulować nabywcy udanego zakupu, czy życzyć sprzedaży z zyskiem wyższym niż 30%, każda jej odsprzedaż jest obarczona stratą 23%. To już zmartwienie "nowego właściciela" a burmistrz może sobie pomarzyć, że będzie Komuś urządzał nieruchomość.

A skad mysl o 23% stracie? Przecież sprzedaz zwolniona z vat

Ale odsprzedaż do pięciu lat podlega VAT.

Kim była ta słynna Niemcowa?

Przykre będzie, gdy się okaże brak podstawy do zawarcia umowy z nowym właścicielem przez osobę, która nie posiada umocowania do finalizowania takiej transakcji. Nie istnieje żadna uchwała zezwalająca burmistrzowi na sprzedaż działek w mieście na podstawie zasad, jedynie domniemanie, że RM wyraziło zgodę na sprzedaż budynków jednolokalowych. Niestety z wadą, gdyż brakuje woli RM odnośnie dyspozycji budynkiem Miarki 2 i parceli pod tym adresem a domniemanie woli jest poważną wadą prawną.

przykro to już jest - panu Jarkowi, co zamiast zioma wykolegować, sam został przez niego wykolegowany - co tam Miarki, kolego, S R E B R N A - to jest dziś pączuś, to jest prawdziwy przekręt i ból głowy dla niektórych - tym tematem radzę się zainteresować, bo będzie na tapecie długo jeszcze i skończy się pierdlem najprawdopodobniej dla deweloperów...:D

Wszyscy dziś i jeszcze długo to się będą zastanawiać jak wyginęły dinozaury?Pojawiła się nowa teoria, że kamieniami je ludzie wybili.

Niektórzy jednym celnym po jednym głębszym https://www.facebook.com/OpozycjazPacanowa/photos/a.1339294822863150/192...

Te ZŁOTE nie srebrne myśli nie opuszczają cie jan-Q od dawna, zasięgnij opinii specjalisty bo te omamy kończą się źle. Nie każdy może należeć do elyty jak TY.

gratulacje dla nabywcy - a p. Trzcionce rada prosto z ulicy Ćwiartki we Wrocławiu:☞ nie czarnowidz, Wojtek, nie czarnowidz!☻☻☻
p.s.
sam bym chętnie kupił gdybym miał nadwyżkę

ja-nek, obawiam się, że na tę nadwyżkę będziesz czekał do końca świata i jeden dzień dłużej.

mocne i błyskotliwe - jak to od donka ☠...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama