, czwartek 9 kwietnia 2020
Miasteczko pełne pozytywnej energii
Czy mieszkańcy Cieszyna zwyciężą w Energetycznym Turnieju Miast? fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Miasteczko pełne pozytywnej energii

mat.pras.
Miasteczko pełne pozytywnej energii


Miasteczko pełne pozytywnej energii

Czy każdego można naelektryzować? Jaki kolor ma łuk elektryczny? Czy można złapać piorun? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznało niemal 2200 najmłodszych i 1000 dorosłych cieszynian, którzy 15 i 16 maja odwiedzili mobilne centrum nauki „Planeta Energii” na Rynku.

Wizyta interaktywnego miasteczka była nagrodą dla dzieci z klasy III C i pań Marty Koplejewskiej oraz Moniki Lenartowicz z cieszyńskiego Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych za zwycięstwo w VII edycji ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego Grupy Energa. To dzięki nim mieszkańcy Cieszyna mogli uczestniczyć w niecodziennych pokazach i eksperymentach naukowych.

Mobilne centrum nauki licznie odwiedzały zarówno dzieci, jak i dorośli. Pierwszymi gośćmi byli uczniowie ze zwycięskiej klasy wraz z nauczycielkami Martą Koplejewską oraz Moniką Lenartowicz, którzy uroczyście otworzyli miasteczko. Po wręczeniu nagród i dyplomów dzieci rozpoczęły swoją podróż do krainy prądu.

W Energobusie – kosmicznym laboratorium na kółkach – uczniowie mogli dowiedzieć się, jak zbudowana jest materia i skąd bierze się prąd. Na przykład Kołyska Newtona pomogła im zrozumieć, w jaki sposób ładunki przemieszczają się w przewodzie.
W kolejnej strefie edukacyjnej najmłodsi siłą własnych mięśni mogli sami wyprodukować prąd. Przy okazji podczas zabawy poznali konstrukcję elektrowni wiatrowej i wodnej.

W kinie 3D profesor Elektro opowiedział najmłodszym historię Energoludków – mieszkańców „Planety Energii” – oraz m.in. wyjaśnił, w jaki sposób energia elektryczna dociera do naszych domów.

Zwieńczeniem naukowej podróży najmłodszych były doświadczenia i pokazy prowadzone przez ekspertów „Planety Energii”, podczas których dzieci poznały podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych, prawidłowego zachowania w pobliżu obiektów energetycznych oraz podczas burzy. Poznały także znaczenie znaków ostrzegawczych oraz dowiedziały się, ile prądu zużywają różne żarówki i wybrane urządzenia gospodarstwa domenowego.

Wiele atrakcji przygotowanych było także na świeżym powietrzu. Dzieci podczas zabawy mogły poznać zasady segregacji śmieci, wtyczki elektryczne z całego świata, rozwiązać energetyczną krzyżówkę oraz ułożyć mega puzzle.

Przekazywanie wiedzy w atrakcyjny, nowatorski sposób jest ogromnie ważne w edukacji najmłodszych, a szczególnie w przypadku dzieci z niepełnosprawnością, które uczą się w naszej placówce. A właśnie taką formę edukacji zapewnia „Planeta Energii” – mówi Monika Lenartowicz. – W miasteczku dzieci uczą się przez zabawę, eksperymenty i doświadczenia. Mogą w nich uczestniczyć, mogą dotknąć eksponatów i z bliska obserwować zjawiska, o których wcześniej tylko słyszały. To dla naszych uczniów jest bardzo ważne – dodaje Marta Koplejewska.

Czy mieszkańcy Cieszyna zwyciężą w Energetycznym Turnieju Miast?

W godzinach popołudniowych z naukowych atrakcji mobilnego centrum nauki Energi mogli korzystać wszyscy mieszkańcy Cieszyna. Najbardziej aktywni włączyli się w rywalizację o dodatkową nagrodę dla swojej zwycięskiej klasy – multimedialną tablicę z akcesoriami – biorąc udział w Energetycznym Turnieju Miast. Zadanie uczestników zabawy polegało na wytworzeniu jak największej ilości prądu podczas jazdy na rowerach stacjonarnych. Ale to nie koniec rywalizacji! Dodatkowe punkty dla swojego miasta można zdobyć poprzez głosowanie na jego galerię zdjęć na Facebook.com/PlanetaEnergii https://www.facebook.com/Planeta.Energii. Zwycięzców turnieju poznamy w czerwcu!

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama