, poniedziałek 20 stycznia 2020
Lawenda wizytówką Górnego Boru
Lawenda rośnie już 2 rok. W tym roku, 6 lipca odbyły się pierwsze żniwa lawendowe. fot: Facebook/ Skoczów Górny BórDodaj do Facebook

Lawenda wizytówką Górnego Boru

red.
W ostatnim czasie Skoczów staje się coraz bardziej znany w okolicznych miejscowościach z… lawendy. Możemy ją podziwiać na osiedlu Górny Bór.

Pomysłodawcą lawendowego zamieszania jest sołtys miejski Tomasz Pszczółka. - Miasto Skoczów jest tylko znane na zewnątrz z wizyty papieża oraz kapeluszy. Młode pokolenie już o tym zapominało i tymi tematami za chwilę nie przyciągniemy do miasta młodego pokolenia wychowanego w kulturze "smartfon". Miasto aby było atrakcyjne, musi zacząć się specjalizować w czymś, tak jak dobrze zarządzana fabryka. Produkt również dziś musi być atrakcyjny. Święto miasta w postaci dni miasta tak naprawę ma każe miasto – tłumaczy Tomasz Pszczółka i dodaje, że to nie wyróżnia Skoczowa z tłumu miast.

Dlaczego lawenda? - Lawenda ma same pozytywne skojarzenia. Nie ma w województwie śląskim ani w ościennych województwach święta lawendy. Są pojedyncze plantacje, ale są to plantacje prywatne – mówi sołtys. Plantacja na Górnym Borze jest ufundowana w całości przez mieszkańców osiedla. Lawenda rośnie już 2 rok. W tym roku, 6 lipca odbyły się pierwsze żniwa lawendowe. Kwiatostany obcinali sami mieszkańcy, by pozyskać pachnący susz, który następnie trafi do woreczków albo przystroi mieszkania w formie bukietów.

Żniwa to etap przygotowywania się do święta lawendy, które odbędzie się 2 września br. na skoczowskim molo. Samo skoczowskie molo to koncepcja szersza niż tylko lawenda. - To projekt nasadzeń ogrodu sensorycznego oddziałującego na słuch i wzrok oraz projekt budowy całorocznej, zamkniętej w budynku tężni solankowej – dodaje Tomasz Pszczółka. Tężnia miałaby się znaleźć w niewykorzystanej obecnie przez Polski Związek Wędkarski części budynku nad stawami. Obok pomieszczeń dla PZW planowana jest budowa wspomnianej tężni z ławkami. Przygotowywana jest jej wizualizacja wspólnie z firmą, która profesjonalnie wykonuje tężnie.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama