, poniedziałek 6 lipca 2020
"Koperta życia" dostępna również w Skoczowie
Powinna się ona znajdować w miejscu, które zapewne jest w każdym domu, czyli w lodówce. fot: UM SkoczówDodaj do Facebook

"Koperta życia" dostępna również w Skoczowie

DR
Już od 27 marca Skoczów będzie kolejnym miastem, obok Cieszyna, które rozpocznie realizację programu "Koperta życia". Jest to projekt kierowany specjalnie dla osób starszych, schorowanych, niepełnosprawnych czy samotnych. Jej zadaniem jest udzielenie sprawniejszej pomocy, na przykład w przypadku zasłabnięcia.

Koperta zawiera przede wszystkim informacje o stanie zdrowia, które umożliwiają służbom medycznym działać szybko i podejmować właściwe czynności ratunkowe. Przyspiesza ona dostęp do bardzo ważnych informacji medycznych, które mogą uratować czyjeś życie. Ułatwa ona pracę również innym służbom, a szczególnie zwiększa poczucie bezpieczeństwa osób starszych.

Powinna się ona znajdować w miejscu, które zapewne jest w każdym domu, czyli w lodówce. Koperta posiada zabezpieczenie przed wilgocią, wykonana jest z tworzywa sztucznego i zamykana jest na zatrzask. Powinna ona zawierać dwie karty informacyjne wypełnione przez jej posiadacza. W kartach zawarte są dane osobowe (imię i nazwisko), numer telefonu do bliskiej osoby, przebyte choroby i uczulenia oraz zażywane leki. Co ważne, karta informacyjna powinna być aktualizowana, a nawet wypełniana na nowo w przypadku zmiany leków czy zdrowia. Do zestawu dołączona jest nalepka samoprzylepna na drzwi lodówki z numerami telefonów alarmowych oraz ulotka informacyjna.

Na terenie Skoczowa program zostanie wprowadzony w trzech etapach. Najpierw koperty otrzymają osoby najbardziej potrzebujące tego rodzaju zabezpieczenia, czyli takie które korzystają z usług opiekuńczych OPS, a następnie osoby otrzymujące zasiłek pielęgnacyjny. W wypełnieniu karty pomogą pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej, skontaktują się oni również z lekarzem prowadzącym daną osobę. Kolejnym etapem będzie rozdanie kopert wszystkim mieszkańcom powyżej 75 roku życia. Zapotrzebowanie w tym zakresie mogą składać także pozostali mieszkańcy.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama