, piątek 22 listopada 2019
Koniec z analogowymi nadajnikami
Wprowadzenie cyfryzacji umożliwi także większy i przede wszystkim bezpłatny dostęp do dotychczasowych płatnych kanałów telewizyjnych, jakie oferowały prywatne platformy telewizyjne. fot. BŚ Dodaj do Facebook

Koniec z analogowymi nadajnikami

BARBARA ŚLIŻ
Koniec z analogowymi nadajnikami

Obecnie na polski rynek wdrażany jest system MUX-1. Do 14 grudnia 2011 roku zaplanowane zostało uruchomienie TVP1, TVP2, TVP Info, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, oraz U-TV. fot. www.emitel.pl

Nie później niż do 31 lipca 2013 roku sygnał analogowy ma być całkowicie zastąpiony przez cyfrowy. Odbiór telewizji będzie możliwy poprzez tzw. Set-Top-Box (STB - popularny dekoder) lub odbiornik telewizyjny umożliwiający odbiór programów cyfrowych w Polsce.
Przełączenie nadajnika analogowego na cyfrowy umożliwi przede wszystkim nadawanie większej ilości programów telewizyjnych, poprawi jakość obrazu i dźwięku, umożliwi równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych, czy wprowadzenie telewizji wysokiej rozdzielczości, tzw. HDTV (High Definition Television).

Cyfryzacja daje wiele korzyści, jednak za lepszą jakość obrazu trzeba będzie zapłacić. Użytkownicy, którzy nie mają odpowiednio przystosowanego odbiornika telewizyjnego będą musieli zaopatrzyć się w urządzenie umożliwiające odbiór cyfrowego sygnału, tzw. STB bądź zdecydować się na zakup nowego telewizora. - Wszyscy użytkownicy telewizorów obsługujący starszy system kompresji MPEG-2 mogą zakupić dodatkowy moduł CI (moduł służący do konwersji sygnału), który obsługiwać będzie wdrażany obecnie standardowy sygnał MPEG-4. Koszt takiego modułu wynosi około 150-200 zł - informuje Jan Targosz, właściciel firmy zajmującej się wymianą nadajników telewizyjnych na terenie powiatu. - Zakup dekodera jest znacznie tańszą alternatywą dla wszystkich odbiorców.

Kanały telewizyjne nadawane będą w tzw. multipleksach. Obecnie na polski rynek wdrażany jest system MUX-1. Do 14 grudnia 2011 roku zaplanowane zostało uruchomienie TVP1, TVP2, TVP Info, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, oraz U-TV. Dodatkowo mieszkańcy pogranicza będą w stanie odbierać czeskie programy, m.in. ČT24, ČT sport, Nova Cinema, Prima Cool.

Wprowadzenie cyfryzacji umożliwi także większy i przede wszystkim bezpłatny dostęp do dotychczasowych płatnych kanałów telewizyjnych, jakie oferowały prywatne platformy telewizyjne. - W przyszłości multipleksy mają mieć w swojej ofercie nawet 16 kanałów, do tego mieszkańcy pogranicza będą mogli odbierać dodatkowe 19 stacji czeskich. Tak bogata oferta programowa z pewnością powinna każdemu odbiorcy dać swobodę wyboru - komentuje Targosz.

W powiecie trwają prace modernizacyjne telewizyjnego systemu antenowego na obiekcie RTON Szczyrk/Skrzyczne, z którego dostarczany będzie sygnał cyfrowy. Termin uruchomienia nadajnika planowany jest na 14 grudnia br., tym samym zakończy się pierwszy etap cyfryzacji.

Inaczej sprawa ma się po czeskiej stronie. Technologia u Czechów w tej materii jest o wiele bardziej zaawansowana. Tam wymiana nadajników ma zostać zakończona do 30 listopada.

Szczegółowe informacje na temat cyfryzacji dostępne są na www.cyfryzacja.gov.pl.
Komentarze: (8)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

ŻAL

O przemiennikach cyfrowych to wszyscy decydenci zapomnieli, bo ktoś im nagadał, że cyfra trafia i dociera wszędzie z dużych nadajników, kochani to bzdura. Kiedyś budowaliście tzw przemienniki (TSR) społecznie a za dwa lata nie będziecie mieli możliwości odbioru TV cyfrowej w terenach górzystych bo nikt tego nie zaplanował. pzdr stary SG

Za 180 złotych to można kupić tuner TV cyfrowej z MPEG-4 i odbierać wszystkie programy nawet na starym odbiorniku analogowym, a nie moduł CI. W dodatku te tunery mają na ogół funkcję PVR i można sobie programy nagrywać bez magnetowidu. Tak odbieram już od pół roku 18 programów TV ze Skrzycznego i z Czech

Ciekawe kiedy przemiennik Cieszyn Mały Jaworowy będzie emitował sygnał cyfrowy, bo w mieście z odbiorem bezpośrednio ze Skrzycznego to tak różnie.....

Ciekawe kto zapłaci za instalowanie na nadajniku "2" zamiast "4"? Niedopatrzenie? Może ktoś nie pomyślał za wczas? W grudniu? A miało być od października? O co chodzi? Bajzel?

Skrzyczne to inny powiat pani Barbaro !

z matmy jestem kiepski ;)

jak narazie na ekranie...ciemność widzę

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama