, sobota 16 stycznia 2021
Kolej na drzewa na linii Goleszów – Wisła Głębce?
Sytuacja spotkała się z dezaprobatą wielu osób, zwłaszcza, że działania mają dotyczyć m.in. gminy Ustroń cieszącej się statusem uzdrowiska. fot: DRDodaj do Facebook

Kolej na drzewa na linii Goleszów – Wisła Głębce?

DR
Nie tylko mieszkańcy Bielska-Białej i Cieszyna, ale również mieszkańcy Ustronia zamierzają stawić opór wobec wycinki drzew, jaką ma w planach spółka PKP PLK. Spółka zamierza wyciąć drzewa znajdujące się w pasie 15 metrów od osi skrajnego toru linii kolejowej nr 191 Goleszów – Wisła Głębce.

- Starosta Cieszyński zawiadomieniem z dnia 18 czerwca 2019 roku poinformował mieszkańców o wszczęciu postępowania administracyjnego z wniosku Zastępcy Dyrektora Zakładu Linii Kolejowych w Sosnowcu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., dotyczącego wydania decyzji o usunięciu drzew rosnących w pasie 15 metrów od osi skrajnego toru kolejowego linii kolejowej nr 191 Goleszów – Wisła Głębce – informuje w komunikacie prasowym, związany z Ustroniem radca prawny Jakub Sawicki - Drzewa, które będą podlegać usunięciu, są położone m.in. na prywatnych działkach mieszkańców.

- Większość z drzew, których dotyczyć ma wycinka zostało nasadzonych przed wejściem w życie przepisów stanowiących podstawę działania operatora linii kolejowej oraz Starosty Cieszyńskiego – podkreśla Jakub Sawicki.

Sytuacja spotkała się z dezaprobatą wielu osób, zwłaszcza, że działania mają dotyczyć m.in. gminy Ustroń cieszącej się statusem uzdrowiska. Przedstawiciele wspólnoty lokalnej będą stawiać opór wobec wycinki drzew w tym położonych na prywatnych terenach. - Wycinka w swej znakomitej większości nie jest podyktowana jakimikolwiek racjonalnymi powodami lecz wyłącznie absurdalnymi regulacjami prawnymi – tłumaczy Jakub Sawicki.

Jest to kolejne działanie, po działaniach w Bielsku – Białej i Cieszynie, które spotyka się ze sprzeciwem zarówno społeczności lokalnej jak i władz samorządowych poszczególnych gmin. Mieszkańcy Ustronia zamierzają aktywnie włączyć się w toczące się postępowanie administracyjne, wykazując brak podstaw dla podjęcia decyzji zezwalającej na wycinkę. Do władz państwowych oraz posłów i senatorów wysłany zostanie apel o podjęcie inicjatywy zmierzającej do zmiany obowiązujących przepisów, tak aby wycinka była dopuszczalna tylko przy rzeczywistym zagrożeniu.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Drogi Anonimie, po pierwsze - jeżdżę pociągiem i to stosunkowo często. Po drugie - jaki ma sens dewastowanie (bo ta wycinka tym jest) parków, prywatnych ogrodów czy innych miejsc jeżeli drzewa nie zagrazaja ani bezpieczeństwu ani samej infrastrukturze - a tak jest w większości przypadków.... ? Po trzecie - czy nie jest bardziej logicznym ewentualne (jeżeli takowe zagrożenie w ogóle istnieje) kształtowanie drzew? Po czwarte -nie da się uchronić przed każdym kataklizmem, a przyjęta przez PKP logika prowadziłaby do wniosku, że z kolei nie powinni korzystać ludzie i w obrębie torów w ogóle nie powinni ludzie przebywac. Przecież, jak ktoś wpadnie pod pociąg to też jest opóźnienie i strata.... Po piate - czy w tym wszystkim nie chodzi tylko o to by ktoś zgarnął dziesiątki milionów za bezmyślna wycinkę. Mam nadzieję, że jak już - pieniądze pójdą do uczciwie wyłonionego wykonawcy, a nie znajomego królika... Odpowiedz sobie na te pytania i przemysl temat ponownie

jak z tej posesji prywatnej drzewo przewróci się na tory to włąściciel pokjryje straty zapłąci za komunikacje zastępcze i tak dalej. Pewnie wycianają dlatego ze tak się nie dzieje a gdyby gminy i włąsciciele prywatni odpowiadali finansowo za szkody powstałe przez ich zaniedbania to tych drzew dawno by nie było.
wiec tak - broni się drzew - ale jak pociąg nie przyjedzie bo drzewo na trakcji to się narzeka - chić najczesciej narzekają pewni ci którzy nie jeżdzą pociągiem a sz koleji keidy bbrzewo zwali się na droge to krzycza jeszcze głośniej.....

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama