, wtorek 16 kwietnia 2024
Klaster Energetyki Cieszyńskiej i miasta Cieszyn
Wczoraj (28.06) na sali sesyjnej cieszyńskiego Ratusza podpisano klaster energii. Dokonali tego burmistrz Ryszard Macura oraz prezes Energetyki Cieszyńskiej Damian Hernik.  fot: DR



Dodaj do Facebook

Klaster Energetyki Cieszyńskiej i miasta Cieszyn

DR
Wczoraj (28.06) na sali sesyjnej cieszyńskiego Ratusza podpisano klaster energii. Dokonali tego burmistrz Ryszard Macura oraz prezes Energetyki Cieszyńskiej Damian Hernik.

Klaster energii jest porozumieniem lokalnych podmiotów – w tym przypadku miasta Cieszyna i Energetyki Cieszyńskiej – zajmujących się wytwarzaniem, konsumpcją, magazynowaniem i sprzedażą energii elektrycznej, ciepła i chłodu. Funkcjonowanie klastra polega na produkcji energii na lokalnym obszarze w taki sposób, by był on skoordynowany z bieżącym zapotrzebowaniem. Kluczem jest wytworzenie energii, która przesyłana jest na niewielkie odległości. To z kolei oznacza obniżenie kosztów i poprawę bezpieczeństwa dostaw. Takie są korzyści lokalnego charakteru klastra.

Energetyka Cieszyńska rocznie wytwarza 545 000 GJ energii cieplnej i ok. 22 000 MWh energii elektrycznej. Z kolei Miasto Cieszyn jest właścicielem licznych obiektów, które tej energii potrzebują. Są to przede wszystkim obiekty użyteczności publicznej np. przedszkola, szkoły, urzędy, czy obiekty kultury. Energetyka Cieszyńska jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie tych obiektów na energię elektryczną. Ponadto dzięki klastrowi, sprzedaż bez pośrednictwa Krajowego Systemu Energetycznego, daje korzyści zarówno wytwórcy, jak i odbiorcom. Miasto Cieszyn posiada również wiele obiektów, na których możliwe jest zainstalowanie instalacji fotowoltaicznych. Te mogłyby same pracować na część swoich potrzeb. To niezwykle opłacalne rozwiązanie. Aby budynki miejskie były bardziej efektywne w zakresie wykorzystywania w nich energii cieplnej, muszą przejść termomodernizację. Przyszłością jest także transport publiczny oparty na pojazdach elektrycznych, co pozwoli na zredukowanie i ograniczenie szkodliwej emisji zanieczyszczeń. Elektryczne autobusy mogłyby być ładowane tanią energią elektryczną wytwarzaną przez Spółkę.

To główne założenia współpracy. Cele, jakie postawiły przed sobą podmioty to niezależność energetyczna, korzyści finansowe, czyste środowisko oraz zdrowie mieszkańców. Przed stronami porozumienia etap projektowy, czyli przełożenie założeń sformułowanych w strategii klastra energii na konkretne projekty.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama