, piątek 20 lipca 2018
Jubileusz życiowy prof. Daniela Kadłubca
W tym roku kończy 80 lat. fot: arch. zwrotDodaj do Facebook

Jubileusz życiowy prof. Daniela Kadłubca

red.
W sobotę swój jubileusz życiowy będzie obchodził prof. zw. dr hab. Karol Daniel Kadłubiec, znany na Zaolziu naukowiec, pedagog, animator życia społeczno-kulturalnego, znawca lingwistyki i folklorystyki.

Urodził się 22 lipca 1937 roku w Karpętnej, gdzie uczęszczał do szkoły ludowej. Później uczęszczał do szkoły wydziałowej w Bystrzycy nad Olzą i w Jedenastoletniej Szkoły Średniej w Czeskim Cieszynie. Po maturze w 1955 roku zapisał się na Uniwersytet Karola w Pradze, studiował filologię słowiańską z wyszczególnieniem polonistyki i bohemistyki. Jego opiekunem podczas pisania doktoratu i habilitacji był prof. Karel Horálek. Z inspiracji prof. Juliana Krzyżanowskiego zdobył następną habilitację na Uniwersytecie Warszawskim. Z rąk prezydenta RP Lecha Wałęsy odebrał w 1994 roku tytuł profesora.

Z Uniwersytetem Ostrawskim związał się zawodowo, gdzie w 1991 roku zainicjował powstanie Katedry Polonistyki i Folklorystyki i został jej pierwszym kierownikiem. Obecnie jest emerytowanym profesorem Katedry Slawistyki Uniwersytetu Ostrawskiego. W 1996 roku został również kierownikiem Zakładu Folklorystyki Ogólnej i Stosowanej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach – Filii w Cieszynie. Wykładał także w Katedrze Pedagogiki, Psychologii i Antropologii Wydziału Humanistyczno-Społecznego Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

Bibliografia jego prac to obejmuje ponad 600 pozycji. Wśród nich znajdują się wydawnictwa monograficzne, rozprawy i studia poświęcone zagadnieniom folklorystyki i językoznawstwa i prace z pogranicza tych dziedzin. Profesor Kadłubiec jest również honorowym rektorem Wolnej Szkoły Nauk Filozoficznych i Społecznych im. Profesora Jana Szczepańskiego, która z jego inicjatywy powołana została do życia w 2013 roku. Doprowadził do wydania książkowego „Dzienników z lat 1935-1945” oraz „Dzienników z lat 1945-1968” Jana Szczepańskiego, które opracował, opatrzył wstępem.

Daniel Kadłubiec jest zdobywcą wielu nagród m.in. laureatem Nagrody Oskara Kolberga, Nagrody Jędrzeja Cierniaka I stopnia, Nagrody Stanisława Ligonia, Nagrody im. Wojciecha Korfantego, Nagrody „Polityki”, Śląskiego Szmaragdu. Został wyróżniony tytułem Honorowego Ślązaka Roku, zdobył tytuł i nagrodę Ambasadora Polszczyzny poza Granicami Kraju, nagrodę Cieszynit Uznania. Profesor Daniel Kadłubiec angażował się zawsze w prace Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego. W latach 1965-1995 był przewodniczącym Sekcji Folklorystycznej Zarządu Głównego PZKO. W swoim miejscu zamieszkania w Mistrzowicach jest od wielu lat prezesem Miejscowego Koła PZKO.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama