, poniedziałek 20 stycznia 2020
Jeden kandydat na wójta lub burmistrza? Masz wybór!
Zgodnie z przepisami głosowanie się obywa, tylko na innych zasadach.  fot: pixabay.comDodaj do Facebook

Jeden kandydat na wójta lub burmistrza? Masz wybór!

DR
W 330 gminach w całej Polsce zarejestrowano tylko jednego kandydata na wójta lub burmistrza. W naszym powiecie występują dwa takie przypadki – w Brennej i Wiśle. Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy nie mają wyboru, a głosowania nie ma i wygrywa jedyny zgłoszony kandydat. Zgodnie z przepisami głosowanie się odbywa, tylko na innych zasadach.

Różnica polega na tym, że wyborcy nie głosują za konkretny kandydatem, a będą głosować za jego wyborem, stawiając znak X w okienku „TAK” lub „NIE” obok nazwiska kandydata. Jeżeli otrzyma on więcej niż połowę głosów na „TAK”, uznaje się go za wybranego. W sytuacji kiedy nie uda mu się osiągnąć tego pułapu, wyboru wójta lub burmistrza dokona rada gminy w tajnym głosowaniu. Prawo zgłoszenia kandydata posiada grupa radnych stanowiąca co najmniej 1/3 ustawowego składu rady. Zgłoszenie musi mieć formę pisemną. Radny może poprzeć w zgłoszeniu tylko jednego kandydata. Decyzja zapadnie bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady.

Jeżeli w terminie 2 miesięcy od wyborów nie uda się wybrać wójta lub burmistrza, premier na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej wskaże osobę pełniąca obowiązki wójta lub burmistrza do końca kadencji.

Inaczej wygląda sprawa w przypadku, gdy z danego okręgu startuje tylko jeden kandydat na radnego. W takiej sytuacji głosowania się nie przeprowadza, a mandat radnego wędruje do zarejestrowanego. W naszym powiecie dotyczy to wszystkich okręgów w Wiśle oraz niektórych okręgów w Brennej, Hażlachu, Dębowcu i Chybiu.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama