, czwartek 21 listopada 2019
JARMARK PIASTOWSKI PO RAZ SIÓDMY
Pomysłodawcą Cieszyńskich Jarmarków jest Pracownia „Pat the Cat” z Cieszyna fot: mat.prasDodaj do Facebook

JARMARK PIASTOWSKI PO RAZ SIÓDMY

mat.pras
18 sierpnia (niedziela) na Rynku Cieszyna odbędzie się siódma edycja Cieszyńskiego Jarmarku Piastowskiego – imprezy rękodzielniczej organizowanej od wielu lat w nadolziańskim grodzie i skupiającej miłośników rękodzieła artystycznego. Pomysłodawcą Cieszyńskich Jarmarków jest Pracownia „Pat the Cat” z Cieszyna, a tegoroczna edycja jest organizowana razem z Cieszyńskim Ośrodkiem Kultury „Dom Narodowy”.

- Po raz kolejny będzie można zaopatrzyć się w wyjątkowe i niepowtarzalne bibeloty, dekoracje, biżuterię artystyczną oraz przedmioty użytku codziennego, ceramikę, oryginalne prezenty, zabawki, wyroby z drewna i wiele innych rzeczy. Oczywiście wszystkie wykonane ręcznie i z sercem - mówi Patrycja Wieczorek z Pracowni "Pat the Cat".

Cieszyńska pracownia jarmarki organizuje od 2013 r. Poza Cieszyńskimi Jarmarkami Piastowskimi jej imprezy to także Cieszyński Jarmark Świąteczny oraz (od roku 2019) Cieszyński Jarmark Na Granicy, będący imprezą towarzyszącą Przeglądowi Filmowemu „Kino na Granicy”. W ciągu minionych sześciu lat cieszyńskie imprezy rękodzielnicze zyskały duży rozgłos w kraju i za granicą, dzięki czemu za każdym razem do nadolziańskiego grodu przyjeżdżają rękodzielnicy i pracownie rękodzieła artystycznego z całej Polski, a Rynek miasta zmienia się w pełne kolorów i tętniące życiem miejsce.

W tym roku imprezie będą towarzyszyć dodatkowe atrakcje. O godz. 10.00 odbędzie się pokaz udzielania pierwszej pomocy, a godzinę później rozpocznie się znana już mieszkańcom Cieszyna akcja rozdawania darmowych zeszytów szkolnych, zainicjowana kilka lat temu przez Mieczysława Szczurka. Nie zabraknie też animacji dla dzieci, o które zadba firma Hollywoodzka Family z Cieszyna. Sam jarmark rozpocznie się o godz. 9.00 i potrwa do godz. 18.00.

HISTORIA CIESZYŃSKICH JARMARKÓW

W sierpniu 2013 roku cieszyńska Pracownia Rękodzieła Artystycznego “Pat the Cat” (obecnie Pracownia “Pat the Cat”) zorganizowała na Rynku Cieszyna pierwszy Cieszyński Jarmark Piastowski – imprezę, której głównym celem była promocja rękodzieła artystycznego i jego twórców, a także samego Cieszyna i ziemi cieszyńskiej. W zamyśle pomysłodawców, Patrycji i Marcina Wieczorek z Pracowni “Pat the Cat”, wydarzenie miało być jednorazowe. Jednak ogromne zainteresowanie, zarówno ze strony twórców rękodzieła, jak i odbiorców imprezy, sprawiło, że w listopadzie tego samego roku odbył się kolejny jarmark – pierwszy Cieszyński Jarmark Świąteczny. Od tego czasu Pracownia “Pat the Cat” organizuje w Cieszynie imprezy jarmarkowe, które obecnie znane są w całym kraju, a także poza nim. Są to: Cieszyński Jarmark Piastowski (sierpień), Cieszyński Jarmark Świąteczny (okres bożonarodzeniowy) oraz Cieszyński Jarmark Na Granicy (jarmark organizowany od 2019 r. jako impreza towarzysząca Przeglądowi Filmowemu “Kino na Granicy”).

Każdorazowo Cieszyńskie Jarmarki odwiedza kilkudziesięciu wystawców z różnych zakątków Polski oraz z zagranicy, którzy prezentują na Rynku nadolziańskiego grodu swoje wyroby. Można wśród nich znaleźć biżuterię artystyczną, oryginalne prezenty, dekoracje, przedmioty użytku codziennego, ale też maskotki, zabawki, ubrania, witraże, ceramikę, wyroby z drewna i wiele innych. Łączy je to, że są wykonane ręcznie i z sercem, niepowtarzalne i oryginalne.

Cieszyńskie Jarmarki wrosły już na stałe w przestrzeń kulturalną Cieszyna i są tłumnie odwiedzane przez mieszkańców powiatu cieszyńskiego, Zaolzia oraz okolicznych regionów. Stały się też rozpoznawalną na terenie Polski i Zaolzia marką, nierozerwalnie związaną z nadolziańskim grodem. Od samego początku ich głównym organizatorem jest Pracownia “Pat the Cat”.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama