, sobota 6 czerwca 2020
Jak będzie wyglądało tegoroczne Święto Trzech Braci?
Margaret, Grubson, Wanda i Banda, Nocny Kochanek, Kabaret pod Wyrwigroszem, The Postman i Mateusz Mijal – taka obsada zawita w najbliższy weekend do Cieszyna. fot: arch. GCDodaj do Facebook

Jak będzie wyglądało tegoroczne Święto Trzech Braci?

DR
Margaret, Grubson, Wanda i Banda, Nocny Kochanek, Kabaret pod Wyrwigroszem, The Postman i Mateusz Mijal – taka obsada zawita w najbliższy weekend do Cieszyna, by wystąpić podczas 29. edycji Święta Trzech Braci. Nowością tegorocznego święta będzie druga, mniejsza scena, która stanie na Starym Targu – na niej wystąpią młodzi artyści.

Uroczyste rozpoczęcie i gwiazdy Święta Trzech Braci

Święto rozpocznie się w tradycyjny sposób – spotkaniem mieszkańców Cieszyna i Czeskiego Cieszyna na Moście Przyjaźni o godz. 17.00, korowód ruszy w miejsce spotkania spod Ratusza o godz. 16.50. Następnie, w centrum wydarzeń znajdzie się Scena na Rynku w Cieszynie, gdzie wystąpią artyści z Akademii Dźwięku – Daj Głos w Cieszynie i odbędzie uroczyste przekazanie kluczy do miast. Wtedy, będzie można rozpocząć koncertowanie – na scenie o godz. 18.00 pojawi się Margaret, a po niej o godz. 20.00 wystąpi Grubson. W sobotę na scenie na Rynku o godz. 16.30 zagra AGG – Amatorska Grupa Gitarowa, o godz. 17.00 zostaną wręczone nagrody miasta w dziedzinie sportu. Od godz. 17.30, na scenie pojawią się gwiazdy – najpierw Ramolsi, następnie Wanda i Banda (19.30), a na koniec Nocny Kochanek (21.30). Warto pojawić się na rynku w Cieszynie również w niedzielę, gdzie o godz. 16.00 publiczność bawić będzie Kabaret pod Wyrwigroszem, o godz. 17.30 zaprezentują się miasta partnerskie Cieszyna, o godz. 19.30 The Postman, a na koniec Święta Trzech Braci, o godz. 21.00 Mateusz Mijal.

Nowość Święta Trzech Braci – scena na Starym Targu

W tym roku w Cieszynie pojawi się druga scena. Stanie ona na Starym Targu, gdzie wcześniej zazwyczaj stały hałaśliwe karuzele. Nadal nie będzie tam brakowało atrakcji, będą to jednak propozycje kulturalne, głównie dla rodzin z dziećmi. W piątek o godz. 13.00 zobaczymy tam spektakl „O kiju samobiju” w wykonaniu Sceny Lalek Bajka Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie. Zaprezentują się również zespoły taneczne COKu, odbędą się animacje, zabawy, warsztaty dla dzieci. W sobotę na Starym Targu w godz. 10.00-17.00 zawita Cieszyński Przekładaniec, w którego programie są: Studio Tańca RELEVE, Mała Szkoła Baletu i Teatr Tańca Marioli Ptak, Zespół Pieśni i Tańca im. Janiny Marcinkowej, Zespół Tańca Żydowskiego i Izraelskiego KLEZMER, Włosy na błysk (Grease) – fragmenty musicalu w wykonaniu uczniów cieszyńskich szkół. Odbędą się również warsztaty rodzinne: Majsterkowo z Castoramą, dawne rzemiosła, gry i zabawy naszych dziadków, kiermasz książki używanej, czytanie bajek, warsztaty plastyczne w namiocie Biblioteki Miejskiej, warsztaty animacji – zoetrope, warsztaty sensoryczne, robotyka LEGO, gry i zabawy z KREATIVO i pracownią językową, wieczorynka z dia-filmami (sala repertuarowa ZPiT ZC). W niedzielę, w samo południe program na Starym Targu otworzy Miejska Orkiestra Dęta „Cieszynianka”. O godz. 13.00 wystąpią Siostry Wajs i Stonoga, o godz. 14.00 Polandia, a godz. 15.00 zobaczymy fragmenty musicalu Klucz w wykonaniu uczniów cieszyńskich szkół (Stow. Teatr na Dłoni).

After Party w Otwartym Klubie Browaru Zamkowego

Święto Trzech Braci będzie kontynuowane w późnych godzinach nocnych w Otwartym Klubie Browaru Zamkowego. W piątek o godz. 22.00 wystąpią Lokalsi ŚTB – zespół Amplifire, Heart&Rest, Misiasty. Natomiast, w sobotę o godz. 23.00 rozpocznie się Klubowe Afterparty.

Imprezy towarzyszące – kultura i sport

Wystawy:
• „Widoki na przyszłość” – Pracownia Projektów Kreatywnych (COK „Dom Narodowy)

• Ekspozycja stała pt. „Na skrzyżowaniu dziejów i kultur” / czynna: piątek: 12.00-16.00, sobota i niedziela: 10.00-14.00 (Muzeum Śląska Cieszyńskiego)

• Wystawa czasowa: BĄDŹMY RODZINĄ – wystawa w ramach projektu „Impuls 89” / organizator: Stowarzyszenie Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka Oddział Regionalny w Cieszynie / czynna: piątek: 12.00-16.00, sobota i niedziela: 10.00-14.00 (Muzeum Śląska Cieszyńskiego)

• „Dizajn w przestrzeni publicznej. Woda” (Zamek Cieszyn)

• Herodot i inni. Wielkie dzieła dawnych historiografów, wernisaż 14.06. godz. 15.00, sobota w godz. 9.00-15.00 (Książnica Cieszyńska)

ŚTB na sportowo:

• 15.06/ godz. 9.00 Mecz Łowicz-Cieszyn oraz młodzieżowe turnieje piłkarskie – Stadion Miejski Al. J. Łyska 21,

• 15.06/ godz. 9.00 III Turniej Golfowy Święta Trzech Braci oraz Akademia Golfa – pole golfowe w Ropicy w Czechach (zapisy: www.golfbrothers.pl/swieto)

• 16.06/ 9.30 Bieg z mapą Tropem Trzech Braci – Rynek w Cieszynie (www.inosci.pl)

Święto Cieszyńskiej Wenecji

Na 15 czerwca zaplanowano także Święto Cieszyńskiej Wenecji. W programie znajdują się ciekawe warsztaty, jarmark, spacer szlakiem historii i zabytków, zwiedzanie podziemi czy spektakl w wykonaniu dzieci.

Warsztaty:

9:30 – 12:00 Pamiątka z Cieszyńskiej Wenecji – warsztaty niespodzianka dla dzieci 6-8 lat/Galeria w Bramie na Cieszyńskiej Wenecji (ul. Przykopa 17)/Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy/ tel. 507104751; e-mail: galeriawbramie@gmail.com

12:30 – 14:00 Pamiątką z Cieszyńskiej Wenecji – warsztaty niespodzianka dla dzieci 9-12 lat/ Galeria w Bramie na Cieszyńskiej Wenecji (ul. Przykopa 17)/Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy:/tel. 507104751; e-mail: galeriawbramie@gmail.com

12:00 – 14:00 Pamiątka z Cieszyna – warsztaty rodzinne/ Modelarnia Ceramiczna KOSAK/Fundacja im. Józefa Brody (ul. Przykopa 20)/ Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy: e-mail: natalia.kaluza@krytykapolityczna.pl

Spacery i wydarzenia kulturalne

9:30 – 15:30 Jarmark na cieszyńskiej wenecji

10:00 – 15:00 Joanna Wowrzeczka, działanie artystyczne w obszarze jarmarku/Parking na ul. Przykopa

14:00 – 15:30 Spacer szlakiem historii i zabytków architektonicznych cieszyńskiej wenecji oraz ul. Śrutarskiej/ zbiórka przed wejściem do świetlicy krytyki politycznej „na granicy” (ul. Przykopa 20)/ Oprowadza: Irena Kwaśny

15:30 – 16:00 Zwiedzanie podziemi na ul. Przykopa zbiórka przed wejściem do świetlicy krytyki politycznej „na granicy” (ul. Przykopa 20)
Oprowadza: Wojciech Święs/ Obowiązują wcześniejsze zapisy: email:natalia.kaluza@krytykapolityczna.pl

16:00 Porządek i Praca – odsłonięcie prac w gablocie na budynku przy ul. Przykopa 20

16:30 – 17:00 Mat i Świat – spektakl w wykonaniu dzieci z O!Świetlicy Krytyki Politycznej/Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” w Cieszynie (ul. Przykopa 20) Reż.: Bogusław Słupczyński

17:00 – 18:00 Pamiętnik Blumki – spektakl w wykonaniu dzieci z O!Świetlicy Krytyki Politycznej/ Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” w Cieszynie (ul. Przykopa 20) Reż.: Bogusław Słupczyński

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama