, czwartek 18 lipca 2019
Istebna gospodarzem III Zjazdu Karpackiego
Jest to kolejne spotkanie ludzi gór zorganizowane w nawiązaniu do historycznego Święta Gór.  fot: DRDodaj do Facebook

Istebna gospodarzem III Zjazdu Karpackiego

DR
Istebna będzie gościć w sierpniu delegacje wszystkich krajów karpackich, organizacje NGO działające aktywnie na terenie polskich Karpat i nie tylko. To wszystko za sprawą III Zjazdu Karpackiego, który będzie dostępny przede wszystkim dla turystów i mieszkańców naszego regionu. Jest to kolejne spotkanie ludzi gór zorganizowane w nawiązaniu do historycznego Święta Gór.

- To kontynuacja pewnej tradycji spotkań ludzi gór, które zostały zapoczątkowane w 1935 roku w Zakopanem. Trzecie spotkanie odbyło w Wiśle. Po niemal stu latach znowu odbędzie się taki zjazd w Powiecie Cieszyńskim, tym razem w Istebnej - mówi Starosta Cieszyński Janusz Król.

I Święto Gór w Zakopanem z 1935 roku zorganizowane zostało przez Związek Podhalan, Towarzystwo Przyjaciół Huculszczyzny pod Protektoratem Prezydenta RP - Ignacego Mościckiego i Marszałka Józefa Piłsudzkiego oraz patronatem wykonawczym Ministrów i samorządów. Kolejne Święta miały miejsce w Sanoku (1936r.) oraz w Wiśle ( 1937r.). Z tych spotakań zrodziła się chęć organizowania kolejnych. Tak rozpoczęły się Zjazdy Karpackie. Pierwszy z nich odbył się w Ludźmierzu w 2015 roku, kolejny w Sanoku w 2016 roku. W tym roku zagości on właśnie w Istebnej.

Dawniej Święta Gór ograniczały się tylko do granic państwowych, teraz mają znacznie szerszy zasięg terytorialny - obejmują kraje wyszehradzkie, karpackie i bałkańskie. Ich celem jest utrzymanie i rozwój współpracy pomiędzy pasterzami, regionalistami, organizacjami pozarządowymi, przedsiębiorcami, samorządami oraz instytucjami państwowymi w Karpatach. To wydarzenie zwraca uwagę również na troskę o dziedzictwo kulturalne i krajobrazowe terenów górskich oraz zachowanie tradycyjnej gospodarki górskiej i niematerialnego dziedzictwa wsi. Ma być ono wyrazem prawdziwej, świadomej odpowiedzialności za rodną ziemię.

Okazję do zaproszenia oraz przedstawienia programu mieli na wczorajszej (6.06.) konferencji: Starosta Cieszyński - Janusz Król, Wójt Gminy Istebna - Henryk Gazurek, Piotr Kohut oraz Józef Michałek ze związku Podhalan, Aneta Legierska z GOK w Istebnej oraz prezes SWIG Delta Partnej Bartosz Tyrna.

Zjazd rozpoczynie się w środę 23 sierpnia - Już się wszyscy niecierpliwią na spotkanie na Hali Baraniej. To bardzo ważne i istotne miejsce dla kultury. Zapominamy o tym, że nasze hale są dla pasterzy zabytkami. Chcemy, żeby były świadectwem tej wielowiekowej tradycji, która ukształtowała kulturę Górali Śląskich - mówi Józef Michałek. W czwartek, 24 sierpnia odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Wołoska "Wołosi w europejskiej i polskiej przestrzeni kulturowej". Oficjalne otwarcie III Zjazdu Karpackiego będzie miało miejsce na Zamku w Cieszynie, 25 sierpnia w piątek. Sobota, 26 sierpnia rozpocznie się Jarmarkiem Pasterskim w Koniakowie, na którym będzie okazja do spróbowania Bryndzy (sera karpackiego). Poźniej nastąpi rozpalenie Karpackiej Watry na Sałaszu, a następnie odbędzie się I Forum Samorządów Karpackich. - Na tym forum chcemy omówić najważniejsze tematy związane z zadaniami samorządu, które wiążą się bezpośrednio z naszą obecnością, życiem oraz działalnością w górach - dodaje Janusz Król. Po nim nastąpi Karpackie spotkanie integracyjne w Amfiteatrze. Niedziela, 27 sierpnia będzie niezwykłą uroczystością ze względu na Korowód Karpacki, który zakończy się plenerową Mszą Świątą również w Amfiteatrze.

- Dla mnie Gmina Istebna i Koniaków jest najpiękniejszym miejscem na ziemi. Beskidy i Śląsk Cieszyński jest jednym z najbardziej gościnnych miejsc w Polsce. Możemy to potwierdzić. Karpaty, Beskidy i Gmina Istebna zapraszają - podsumowuje Aneta Legierska.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama