, poniedziałek 1 czerwca 2020
Grudzień w świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy”
Druga debata z cyklu: Co z Województwem Śląskim i Cieszynem za 15 lat? fot: DRDodaj do Facebook

Grudzień w świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy”

mat.pras.
Co w grudniu w Krytyce Politycznej? Trzecia debata z cyklu: Co z Województwem Śląskim i Cieszynem za 15 lat, w której udział weźmie m.in. Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura. Kolejnym wydarzeniem będzie spotkanie autorskie z Anną Wiatr.

1. Debata pt. Edukacja. Jak rozwój miasta zależy od edukacji?

7 Grudnia 2017 | godz. 17:00 | Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” (ul. Przykopa 20, Cieszyn)

Trzecia debata z cyklu: Co z Województwem Śląskim i Cieszynem za 15 lat? – wspólne obszary rozwoju.

Edukacja jest niewątpliwie priorytetem, o czym mogą świadczyć wydatki z nią związane. Przygotowuje i kształci obywateli do funkcjonowaniu w społeczeństwie oraz oddaje aktualny stan zainteresowań i wrażliwości społecznej. Obejmuje wszystkie grupy społeczne i generacje – nie tylko dzieci i młodzież, ale również osoby dorosłe. We współczesnym, globalnym świecie, wszyscy są postawieni przed palącym faktem odnalezienia się w gąszczu informacji i możliwości, a edukacja jest drogą do rozwoju nie tylko kapitału ludzkiego (jednostkowego), ale i społecznego. Jeśli zaczniemy myśleć o miejscach kształcenia szerzej, jako o wspólnotach, a nie instytucjach to być może przestaniemy utrwalać ich status fabryki wytwarzania hierarchii i podziałów.

Podczas debaty, w której udział wezmą m. in. Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura, Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Przemysław Smyczek, Dyrektor cieszyńskiego Centrum Usług Wspólnych Paweł Szajor, przedstawiciele instytucji kształcących formalnie i nieformalnie, uczniowie oraz mieszkańcy i mieszkanki Cieszyna, a także ekspert dr Przemysław Sadura* będziemy szukać odpowiedzi na pytania: W jaki sposób miasto chce się rozwijać, biorąc pod uwagę swoje bogate tradycje oświatowe, współczesny potencjał edukacyjny i zasoby? Jaka jest oferta edukacji formalnej i nieformalnej oraz do kogo jest ona skierowana? Jakie szanse mają absolwenci i jak rozwój miasta wiąże się z obszarem edukacji?

Moderacja: Justyna Suchecka („Gazeta Wyborcza”)

*dr Przemysław Sadura - socjolog, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, założyciel Fundacji „Pole Dialogu”, publicysta Krytyki Politycznej. Prowadził liczne badania i interwencje społeczne m.in. dot. szkolnictwa w Polsce i Wielkiej Brytanii. Na początku przyszłego roku nakładem Wydawnictwa KP ukaże się jego książka „Państwo, szkoła, klasy”.

--------------------------------------------------------------
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Instytutu Szwedzkiego.

Wstęp wolny

2. Betrojerinki – spotkanie autorskie z Anną Wiatr

12 GRUDNIA 2017 | godz. 17:00 | Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” (ul. Przykopa 20)

Betrojerinką [niem. die Betreuerin – opiekunka] może zostać każda, a nawet każdy z nas. Nie trzeba mieć żadnych kwalifikacji, wystarczy zebrać się w sobie...
Jeśli konieczność bycia do dyspozycji starszych, schorowanych ludzi dwadzieścia dwie godziny na dobę siedem dni w tygodniu, wywołuje w nas pewien niepokój, warto dowiedzieć się, jak
w cudzych domach pracuje się bohaterkom i bohaterom tego reportażu.

Anna Wiatr - dr socjologii, autorka książek Historie intymne. Odnajdując i tracąc siebie (Nomos 2010) i Pomiędzy życiem a śmiercią. Opowieść o tożsamości i umieraniu (Nomos 2013). Pracowała jako sprzątaczka (w Berlinie), wykładowczyni, dziennikarka, przewodniczka (w Muzeum Powozów)
i opiekunka osób starszych.

Prowadzenie: Barbara Wrona (koordynatorka projektów skupionych na działaniach w zakresie kultury, skierowanych do grupy wiekowej seniorów).

Wstęp wolny

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

A jak zareaguje Krytyka Polityczna na molestowanie i mobbing w jej szeregach, czy chce nadal udawać, że nie ma sprawy?
Bo wydawca „Gazety Wyborczej” już skierował do pracowników pismo, w którym informuje, że osoby, które padły ofiara molestowania, otrzymają pomoc i będą chronione.
Na dodatek Agora powołała komisję, która ma zweryfikować wszystkie zarzuty molestowania.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama