, niedziela 21 lipca 2019
Feliks Bocheński „Polski Orzeł Temidy”
Kolejna filmowa miniatura w cyklu „Pierwsi Niepodlegli” poświęcona została dr Feliksowi Bocheńskiemu. fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Feliks Bocheński „Polski Orzeł Temidy”

red.
Kolejna filmowa miniatura w cyklu „Pierwsi Niepodlegli” poświęcona została dr Feliksowi Bocheńskiemu – przed wiekiem pionierowi śląskiego sądownictwa w niepodległej Rzeczpospolitej, prezesowi sądów w Cieszynie i Sądu Apelacyjnego w Katowicach, Komisarzowi RP przy Komisji Demilitacyjnej dla Śląska Cieszyńskiego, Spisza i Orawy.

Feliks Bocheński (ur.13 lipca 1872 r. w Szczawnicy - zm. 13 października 1925 r. w Katowicach)
DR PRAW, SĘDZIA, SPOŁECZNIK

Absolwent Gimnazjum I w Tarnowie (1891) i Wydziału Prawa UJ (1894). W 1895 uzyskał tytuł doktora praw. Początkowo pracował jako auskultant, adiunkt sądowy i sędzia śledczy przy sądach w Krakowie, Jaśle i Podgórzu. W l. 1900-1913 w Sądzie Najwyższym w Wiedniu, m.in. jako sekretarz Rady i sekretarz Dworu. W l. 1913-1917 wiceprezes Sądu Obwodowego w Tarnowie, a następnie wiceprezes Sądu Krajowego w Krakowie.

W styczniu 1919 mianowany kierownikiem Sądu Obwodowego (następnie Okręgowego) w Cieszynie. Komisja Międzynarodowa uczyniła go prezydentem Trybunału w Cieszynie, niezależnym od sądów polskich i czeskich. W maju 1919 Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego mianowała go prezesem Sądu Apelacyjnego, z prawem nominacji sędziów.

Od lipca 1920 był Przedstawicielem RP przy Międzynarodowej Komisji w Cieszynie, następnie Komisarzem RP przy Komisji Demilitacyjnej dla Śląska Cieszyńskiego, Spisza i Orawy.

W lutym 1921 wyznaczony jako Delegat Ministerstwa Sprawiedliwości przy Komitecie Plebiscytowym w Bytomiu z zadaniem organizacji sądownictwa polskiego na Górnym Śląsku. Od czerwca 1922 do śmierci - prezes Sądu Apelacyjnego w Katowicach.
Założyciel i pierwszy prezes Towarzystwa Przyjaciół Teatru Polskiego. Honorowy członek pierwszej śląskiej korporacji akademickiej Silesia.

Spoczywa na Cmentarzu Katolickim przy ul. Francuskiej w Katowicach.
Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Biogram na podstawie: T. Pietrykowski „Sądownictwo polskie na Śląsku 1922-1937”, Katowice, 1939

Tekst i film powstały w ramach projektu edukacyjno-badawczo-filmowego „Pierwsi Niepodlegli” realizowanego przy wsparciu finansowym Miasta Cieszyna.

Jednym z partnerów projektu jest redakcja naszego portalu.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama