, czwartek 25 kwietnia 2024
Dzień z Enigmą w ramach projektu „Śladami Pogromców Enigmy”
Jaki program został zaplanowany w Cieszynie?  fot: mat.pras.



Dodaj do Facebook

Dzień z Enigmą w ramach projektu „Śladami Pogromców Enigmy”

red.
W grudniu br. przypadnie 85. rocznica złamania przez Polaków szyfrów Enigmy. W celu upamiętnienia tego wydarzenia powstał projekt „Śladami pogromców Enigmy” realizowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, a dofinansowany przez Ministra Spraw Zagranicznych RP. Do ogólnopolskiego szlaku „Miast Enigmy” dołączył również Cieszyn. W Zespole Szkół Technicznych im. płk. Gwidona Langera po raz pierwszy w tym roku zostanie zorganizowany „Dzień z Enigmą”.

Oprócz Cieszyna na szlaku znalazły się takie miasta jak: Sosnowiec, Szamotuły, Poznań, Pobiedziska, Bydgoszcz, Wyszków oraz Warszawa. Projekt ma na celu propagowanie wiedzy o polskich kryptologach. Przypomnijmy, że w Cieszynie na cmentarzu komunalnym przy ulicy Katowickiej spoczywa pochodzący ze Śląska Cieszyńskiego płk. Gwido Langer, którego imię nosi miejsce piątkowych uroczystości, czyli Zespół Szkół Technicznych w Cieszynie. W 1932 roku kryptolodzy - polscy matematycy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski złamali szyfry niemieckiej Enigmy. 14 lipca 1939 r. pułkownik Gwido Langer rozpoczyna współpracę z aliantami, przekazując im dotychczasowe odkrycia Enigmy. Twierdzi się, że złamanie kodów Enigmy skróciło wojnę o dwa lub nawet trzy lata, a także uratowało wiele milionów ludzkich istnień.

Prototyp Enigmy pochodzi jeszcze z czasów I Wojny Światowej. Początkowo była to ciężka, nieporęczna maszyna ważąca ok. 50 kg, z powodu połączenia jej z maszyną do pisania. W kolejnych wersjach zrezygnowano z maszyny do pisania na rzecz świetlnych oznaczeń liter. Przez pierwsze lata Enigmy były wykorzystywane w celach komercyjnych i handlowych dopiero później wynalazkiem zainteresowały się niemieckie siły zbrojne.

Jaki program został zaplanowany w Cieszynie?
10 listopada: Dzień z Enigmą w ramach projektu „Śladami Pogromców Enigmy”
g. 9.00 Złożenie kwiatów na grobie płk. Gwidona Langera na cmentarzu komunalnym (ul. Katowicka);
g. 10.00 Otwarcie „Dnia Enigmy” - Zespół Szkół Technicznych im. Gwidona Langera (ul. Frysztacka 48);
g. 10.15 Rozpoczęcie I Międzyszkolnego Turnieju Szachowego im. Gwidona Langera;
g. 10.30 Wykład okolicznościowy z okazji 85-rocznicy złamania przez Polaków szyfrów Enigmy – dr Marek Grajek;
g. 12.30 Otwarcie wystawy „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo”;

O wystawie:
Ekspozycja "Enigma. Odszyfrować Zwycięstwo" w wersji podstawowej przygotowana została do prezentacji w formie labiryntu. Dzięki swojej elastyczności można ją jednak ustawić w dowolnym kształcie.
Wystawa poświęcona jest osiągnięciom polskich matematyków w łamaniu szyfrów Enigmy. Przypomina tragiczną historię losów ludzi, którzy dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom przyczynili się do uratowania wielu milionów istnień ludzkich podczas II wojny światowej. Ekspozycja składa się z 23 tablic montowanych w kształcie labiryntu.

g. 14.00 Wręczenie nagród zwycięzcom Turnieju Szachowego im. Gwidona Langera.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama