, sobota 19 stycznia 2019
Dyskusja wokół nazwy ronda
W ostatnim czasie toczy się wielka dyskusja na temat nazwy dla nowo wybudowanego ronda w Cieszynie znajdującego się na ulicy Bobreckiej i Hajduka. fot: DRDodaj do Facebook

Dyskusja wokół nazwy ronda

DR
W ostatnim czasie toczy się wielka dyskusja na temat nazwy dla nowo wybudowanego ronda w Cieszynie znajdującego się na ulicy Bobreckiej i Hajduka. Początkowo pojawiły się dwie propozycje: rondo Niepodległości lub im. Marii i Lecha Kaczyńskich. Ta druga nazwa spotkała się ze szczególnie dużą krytyką w mediach społecznościowych. Przeciwko niej opiniowała również Komisja Urbanistyki przy Radzie Miejskiej Cieszyna.

Propozycja nazwania nowego ronda imieniem Marii i Lecha Kaczyńskich wpłynęła do Biura Rady Miasta początkiem stycznia. Wniosek podpisany został przez 12 radnych powiatu cieszyńskiego, w tym również przez Starostę Janusza Króla. We wniosku radni wyjaśniają, że nazwanie wspomnianego ronda imieniem poległej Pary Prezydenckiej jest absolutnie zasadne i będzie przypominało żyjącym o tej straszliwej tragedii. Zaznaczają również, że Prezydent Lech Kaczyński często przebywał w powiecie cieszyńskim. Taka decyzja radnych zdecydowanie nie spotkała się z aprobatą lokalnego społeczeństwa. Podobnego zdania jest również Komisja Urbanistyki przy Radzie Miejskiej Cieszyna, która wydała negatywną opinię w sprawie nadania nowemu rondu przy ul. Hajduka nazwy Marii i Lecha Kaczyńskich.

Wcześniej, bo już 11 listopada do Rady Miejskiej wpłynął wniosek uczestników XII Lekcji śpiewania. Został on zainicjowany przez Stowarzyszenie Komitet Obywatelski Śląska Cieszyńskiego - organizatora Lekcji śpiewania. Lista poparcia powstała w dniu 11 listopada na cieszyńskim Rynku. Wnioskodawcy zaproponowali nazwę: Rondo Niepodległości, co według nich doskonale wpisywałoby się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.

W ubiegłym tygodniu na stronie petycjeonline.com pojawiła się nowa propozycja. „Petycja o nadanie imienia "Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego" dla nowego ronda w Cieszynie (ul. Bobrecka i Hajduka).”, której inicjatorem jest Łukasz Lankocz, zdobyła już 544 podpisów (stan na 25.01. 11:52). - Obie nazwy ronda mi się nie podobają, ponieważ mogą wzbudzać różne kontrowersje. Dlatego wraz z mieszkańcami Cieszyna, powiatu cieszyńskiego oraz z ludźmi związanymi ze Śląskiem Cieszyńskim chciałbym złożyć petycję o nadanie nazwy "Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego". - pisze w swojej petycji Łukasz Lankocz - Taka nazwa ronda będzie przypominała o tym ważnym, historycznym wydarzeniu. A dla przyjezdnych gości oraz młodzieży będzie ciekawą zagadką historyczną. -dodaje.

Warto również zaznaczyć, iż Rada Miejska obecnie pracuje nad projektem uchwały dotyczącej zasad nadawania nazw miejsc publicznych w mieście. Ilość wniosków oraz propozycji, które się pojawiają zmusza Radę Miejską do określenia konkretnych zasad wybierania nazw dla ulic czy rond w Cieszynie. Choć na dzisiejszej sesji (25.01) rada ma obradować nad nadaniem nazwy rondu przy skrzyżowaniu ulic Stawowej, Katowickiej, Liburnii i Kolejowej. Jeżeli Radni przyjmą propozycję rondo zyska nazwę: Jana Pawła II.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Rondo Daszyńskiego. Mamy właśnie setną rocznicę odzyskania niepodległości.

A dlaczego o propozycji, aby rondu nadać imię dziewczyn Michaela Morysa-Tworowskiego nie piszecie?

Bardzo dobry pomysł Pana Lankocza, w pełni popieram.

Biorąc pod uwagę wyniki ostatnich wyborów parlamentarnych w Cieszynie proponuję uszanować preferencje mieszkańców i zostawić w/w rondo chwilowo bez imienia, a zarezerwować je na przyszłość dla ulubionego tutaj prezydenta - Bronisława Komorowskiego.
Idź złoto do złota!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama