, wtorek 2 marca 2021
„Dom Narodowy” czeka na nowego dyrektora
Kto tym razem przejmie stery „Domu Narodowego”? Przekonamy się najpóźniej do 28 grudnia bieżącego roku. fot: arch. GCDodaj do Facebook

„Dom Narodowy” czeka na nowego dyrektora

DR
Burmistrz Ryszard Macura ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Cieszyńskiego Ośrodka Kultury „Dom Narodowy”. Monika Sikora-Monkiewicz – dotychczasowa dyrektor COK-u, po rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron, odchodzi wraz końcem grudnia. Kto tym razem przejmie stery „Domu Narodowego”? Przekonamy się najpóźniej do 28 grudnia bieżącego roku.

Monika Sikora-Monkiewicz zwalnia fotel dyrektora po głośnej aferze smsowej, która wyszła na jaw latem tego roku. Szefowa COKu korzystając z publicznych środków i wysyłając smsy premium ze służbowych telefonów zdobyła tytuł Osobowości Roku w dziedzinie Kultura w plebiscycie „Dziennika Zachodniego”. Zarzuty wobec dyrektor potwierdziły przeprowadzone na jesień kontrole – jedna ze strony Urzędu Miasta, a druga Komisji Rewizyjnej przy Radzie Miejskiej w Cieszynie. Wynik kontroli? Umowa pani dyrektor Moniki Sikory-Monkiewicz zostaje rozwiązana za porozumieniem stron z trzymiesięcznym wypowiedzeniem, które upływa właśnie końcem grudnia tego roku. Od nowego roku „Domem Narodowym” ma kierować ktoś inny. Kadencja przyszłego dyrektora potrwa pięć lat.

Jakie wymagania stawiane są przed potencjalnymi kandydatami na szefa COKu? Wśród tych obowiązkowych widnieje: obywatelstwo polskie, pełna zdolność do czynności prawnych oraz korzystanie z pełni praw publicznych, brak skazania prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe, stan zdrowia pozwalający na zatrudnienie na wyżej określonym stanowisku, wykształcenie wyższe drugiego stopnia w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym, dokumentowany co najmniej trzyletni staż pracy lub wykonywanie przez co najmniej 3 lata działalności gospodarczej w jednym z następujących obszarów: administracja publiczna, kultura, edukacja, nauka, ekonomia, zarządzanie.

Zarządzenie burmistrza obejmuje również dodatkowe wymagania. Tam wymienione zostały: znajomość przepisów prawnych dotyczących funkcjonowania instytucji kultury, a także zasad finansowych obowiązujących w tych instytucjach, znajomość pozyskiwania pozabudżetowych środków finansowych, w tym środków z programów UE, znajomość języków obcych, wykształcenie odpowiadające pełnionej funkcji dyrektora instytucji kultury, potwierdzone doświadczenie zawodowe (preferowane zasiadanie na stanowisku kierowniczym bądź prowadzenie działalności gospodarczej w obszarze kultury), predyspozycje menadżerskie i umiejętność kierowania zespołem orz wizja funkcjonowania i propozycja rozwoju Cieszyńskiego Ośrodka Kultury „Dom Narodowy”. Na zgłoszenia kandydatów, wysłane pocztą lub dostarczone osobiście, Urząd Miejski w Cieszynie czeka do 14 grudnia br. Prezentacja budynku „Domu Narodowego” rozpocznie się natomiast o godz. 17:00 w dniu 21 listopada.

Co ciekawe, w zarządzeniu czytamy również - Burmistrz Cieszyna może na każdym etapie unieważnić postępowanie konkursowe bez podania przyczyny.

Jak wiemy, już niebawem nastąpi zaprzysiężenie nowej pani burmistrz - Gabrieli Staszkiewicz, która zgodnie z zarządzeniem obecnego włodarza może przerwać konkurs w każdym momencie i ponownie go ogłosić, z nowymi wymaganiami. Jak przekazała nam Gabriela Staszkiewicz, zwróciła się do Ryszarda Macury z prośbą o to, by z ogłoszeniem konkursu jeszcze poczekał. Stało się jednak inaczej. Zapytaliśmy dotychczasowego burmistrza o powód. Nie dostaliśmy jednak jeszcze odpowiedzi.

Komentarze: (21)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Konkurs to postępowanie mające na celu wyłonienie zwycięzcy bądź kilku zwycięzców spośród grupy najlepszych uczestników spełniających określone kryteria. Tyle definicji, a konkurs i tym razem zakończy się mianowaniem, co sprawi, że w COK-u wciąż będzie DZIADZIOSTWO, pardon - dziadostwo.

każdy konkurs kończy się mianowaniem, cóż w tym dziwnego

Czy R. Macura może wystartować w konkursie, który sam ogłosił?

pani burmistrz już ma kandydata, cały Cieszyn o tym wie:) żadna tajemnica:) i co się zmieniło pytam ?

Cały Cieszyn wie? No to podaj oficjalnie, kto to taki i nie rób afery. Choierne podteksty, bo to wicie rozumicie.... teorie spiskowe.

pisiacka maniera

burmistrz się zmienił i na pewno zmieni szefostwo DN - a co do tego kandydata, Cieszyn nie cały jednak wie, może się podzielisz?

Trzeba mieć baczenie by nie przerobiono Dom Narodowy na Dom "Europejski". To realna groźba.

już pogoniono - zagrożenie Domem Kato-Bolszewickim minęło

Przecież to konkurs zrobiony pod Szachrajkę. Macura celowo podniósł wymagania, żeby pani MSM mogła znowu stanąć do konkursu.
"Znajomość przepisów prawnych dotyczących funkcjonowania instytucji kultury, a także zasad finansowych obowiązujących w tych instytucjach, znajomość pozyskiwania pozabudżetowych środków finansowych, w tym środków z programów UE, znajomość języków obcych, wykształcenie odpowiadające pełnionej funkcji dyrektora instytucji kultury, potwierdzone doświadczenie zawodowe (preferowane zasiadanie na stanowisku kierowniczym bądź prowadzenie działalności gospodarczej w obszarze kultury), predyspozycje menadżerskie i umiejętność kierowania zespołem orz wizja funkcjonowania i propozycja rozwoju Cieszyńskiego Ośrodka Kultury „Dom Narodowy”."

To mają być jakieś wygórowane wymagania na stanowisko dyrektora instytucji kultury???? Takie powinny być! A może boli cię że jesteś za cienki bolek żeby wystartować?

wymagania oczywiste i niewygórowane, a konkurs może w każdej chwili zostać unieważniony przez nowe władze ratusza

Czyżby dyrektorem miał zostać ktoś z ugrupowania Pani Burmistrz, komu zabrakło głosów, aby zostać radnym?

R. Macura w klasycznym pisiackim stylu jeszcze w ostatniej chwili stara się chachmęcić
.
to, co się dzieje w Cieszynie, to w skali mikro wypisz wymaluj dokładnie to samo, co dziś możemy obserwować w związku z aferą KNF, gdzie pisior Glapiński z NBP broni i wychwala na gorącym uczynku złapanego przestępcę z KNF - wypisz wymaluj jak Macura, co pod niebiosa wynosił ewidentną oszustkę z DN Monkiewicz

a sam Macura po wyborczej klęsce zrzeka się mandatu, widać podobnie jak 4 lata temu Ficek już się wygodnie mości na budżetowej posadce, a tam trzeba wybierać - korytko z dietami czy koryto z wysoką pensją - łapówkarski efekt powyborczych targów?

Uderz w stół (Staszkiewicz), a nożyce (ja-nek) się odezwą.

zastosowanie powiedzenia o stole i nożycach kompletnie nietrafione - ale skoro już mowa o p. Staszkiewicz, bardzo mi się podoba w nowej stylizacji

miejmy nadzieję, że będzie się podobać dozgonnie a zgon będzie dotyczyć obojga.

zgon będzie dotyczyć nas wszystkich, proszę Pana/Pani, więc komentarz dramatycznie cienki

jednak najlepszym wyjściem byłoby pozostawienie decyzji o tym jak ten konkurs ma wyglądać dla nowego burmistrza. Mogła by se poukładac to tak jak jej sie to widzi, bo przecież ona będzie zatrudniać nowego dyrektora... no ale zawsze może odwołać ten konkurs.

Czyżby pani Burmistrz miała już kandydata na dyrektora COK-u z miernymi kompetencjami? Po wyborach trzeba spłacać długi wdzięczności za poparcie a tu stary Burmistrz podniósł poprzeczkę kompetencyjną dla nowego dyrektora.

Wieść niesie, że Pchła Szachrajka znowu zamierza startować. Ta kobieta wstydu nie ma.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama