, piątek 3 kwietnia 2020
Do Górek i Brennej ze Śląska i Zagłębia
W porównaniu z rokiem 2010 liczba mieszkańców gminy Brenna zwiększyła się o tysiąc osób, czyli aż o 10 procent.  fot: Gmina BrennaDodaj do Facebook

Do Górek i Brennej ze Śląska i Zagłębia

mat.pras.
Od 2010 roku liczba mieszkańców gminy Brenna zwiększyła się o 10 procent, czyli o tysiąc osób. Ten demograficzny skok to efekt migracji do Górek i Brennej mieszkańców miast Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego.

Według danych z początku maja gmina Brenna liczy obecnie 11038 mieszkańców (5632 kobiet i 5406 mężczyzn), z czego 6136 mieszka w Brennej, 4070 w Górkach Wielkich i 832 w Górkach Małych. W porównaniu z rokiem 2010 liczba mieszkańców gminy Brenna zwiększyła się o tysiąc osób, czyli aż o 10 procent.

To duży skok demograficzny, który jest wynikiem migracji do Górek i Brennej mieszkańców wyludniających się miast śląsko-zagłębiowskiej aglomeracji. Najwięcej nowych mieszkańców przybyło do gminy Brenna z takich miast jak Wodzisław Śląski, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Mikołów, Dąbrowa Górnicza i Sosnowiec.

- W Polsce, podobnie jak w większości krajów europejskich, nasila się proces wyludniania miast, których mieszkańcy wybierają życie w mniejszych i spokojniejszych miejscach. Gmina Brenna jest doskonałym przykładem miejscowości, która budzi duże zainteresowanie wśród mieszkańców miast chcących zmienić miejsce zamieszkania. W naszym przypadku zjawisko to korzeniami sięga jeszcze lat 60-tych ubiegłego wieku, kiedy to w Brennej i Górkach mieszkańcy śląskich miast budowali domki letniskowe, domy z pokojami do wynajęcia czy tak zwane drugie domy. Jednak w ostatnich dwóch dekadach osiedlanie się na stałe w naszej gminie mieszkańców śląskich oraz zagłębiowskich miast zdecydowanie nabrało na sile. Górki i Brenna mają sporo atutów przyciągających nowych mieszkańców. Z jednej strony to atrakcyjne położenie nad górską rzeką i u stóp Beskidów, a z drugiej dobra komunikacja z dużymi ośrodkami miejskimi, bogata oferta aktywnego spędzania wolnego czasu oraz dobra baza oświatowa. Ważne są również nasze walory przyrodnicze i turystyczne – mówi wójt gminy Brenna Jerzy Pilch. Dodaje on, że kierowany przez niego samorząd ma świadomość, iż napływ nowych mieszkańców nie tylko będzie trwał, ale może się nasilić. Stąd też gminne władze wiele starań poświęcają rozbudowie sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, modernizacji infrastruktury drogowej czy proekologicznym inwestycjom. - Zdajemy sobie sprawę, że za kilka czy kilkanaście lat mieszkańców Górek i Brennej będzie jeszcze więcej niż obecnie. Jeżeli nie chcemy dopuścić do obniżenia jakości i komfortu życia, musimy inwestować w szeroko rozumianą infrastrukturę oraz dbać o czyste środowisko – podkreśla wójt Jerzy Pilch.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama