, sobota 7 grudnia 2019
Dla kogo "Cieszynit Uznania 2017"?
Jest ona przyznawana wybitnym osobowościom Śląska Cieszyńskiego, promotorom dobrego imienia tego regionu w świecie. fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Dla kogo "Cieszynit Uznania 2017"?

red.
23 maja 2017 r. o godz. 17:00 w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wiśle w ramach Sesji Rady Miasta zostanie wręczona nagroda "Cieszynit Uznania". Jest ona przyznawana wybitnym osobowościom Śląska Cieszyńskiego, promotorom dobrego imienia tego regionu w świecie.

Kapituła Nagrody zdecydowała wyróżnić pięć osób za całokształt działań i zasług na rzecz tolerancji i porozumienia:

- Ks. Prof. dr hab. Józef Budniak (ur. 16 marca 1952 w Cieszynie) - kapłan diecezji bielsko-żywieckiej, wybitny przedstawiciel teologii ekumenicznej ze szczególnym uwzględnieniem problematyki wyznaniowej na terenie Polski i Śląska Cieszyńskiego oraz Republiki Czeskiej.

- Pastor Mgr Jan Cieślar (ur. 26 stycznia 1951 w Nydku) - wieloletni pastor zboru w Karwinie. W czasach komunistycznych prześladowany. Piastował różne stanowiska w organizacjach europejskich. Współtwórca polskiego „Śpiewnika Ewangelickiego“ (2002) oraz czeskiego „Evangelického kancionálu“ (2005).

- Prof. zw. dr hab. Karol Daniel Kadłubiec, DrSc. (ur. 22 lipca 1937 w Karpętnej) -polski etnograf i historyk literatury, badacz kultury, folkloru i języka Śląska Cieszyńskiego, profesor emerytowany Katedry Slawistyki Uniwersytetu Ostrawskiego, znany działacz społeczny.

- Poseł do Parlamentu Europejskiego dr Jan Marian Olbrycht (ur. 21 września 1952 w Rybniku) – polski polityk, deputowany do Parlamentu Europejskiego VI, VII i VIII kadencji z listy Platformy Obywatelskiej, samorządowiec i socjolog, ekspert w zakresie funduszy europejskich.

- Biskup Mgr Vladislav Volný (ur. 4 marca 1949 w Grodziszczu) – biskup Śląskiego Kościoła Ewang. A.W.(1991-2006), był przewodniczącym Ekumenicznej Rady Kościołów w RC, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za osobiste zaangażowanie na rzecz tolerancji religijnej i narodowościowej na Śląsku Cieszyńskim.

W składzie Kapituły nagrody "Cieszynit Uznania 2017" znaleźli się: Karel Cieślar, Janusz Podżorski, Jan Wacławek, Aleksandra Trybuś-Cieślar oraz Józef Szymeczek.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Uznanie OK. Ale cieszynit jako skała pochodzenia wulkanicznego sama w sobie jest "miałka" i krucha. To raczej tuf wulkaniczny niż skała. Kiedyś , po zdjęciu warstwy ziemi szybko ulegał wietrzeniu .Lokalnie na cieszyńskim wydobywany i stosowany jako wypełniacz zapraw i betonów.Na fotografii poprzedzającą tekst, statuetki są granitowe. Dlaczego więc "cieszynit?"

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama