, środa 20 listopada 2019
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Trzeja dycki se dować pozór na czyjim gróncie sie stawio chałupe
Felieton- pt.” Jakómsi sztreke” fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Trzeja dycki se dować pozór na czyjim gróncie sie stawio chałupe

FJD
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Trzeja dycki se dować pozór na czyjim gróncie sie stawio chałupe

”...cesta s dziurami...”

Szpacyrkym Po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim niech sie każdy brzidzi”


"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

Jakómsi sztreke

Gdosi mi kiejsi prawił, że jak se postawiym chałupe, abo jakómsi inkszóm budem na cudzym gróncie, to łóna nie bydzie moja. Bo dycki tyn co mo grónd, mo wszecko to, co kiery na nim postawi, abo wygno do wyrchu jakómsi inszóm inwesztycyje. Ganc inakszyj je w miastach i na dziedzinach, bo dejmy na to, jak takim ajzynbaneróm piźnie do czepani puścić przez postrzodek dziedziny jakómsi sztreke, to łóna nigdy nie bydzie jejich. Dobrze jak tako sztreka idzie wyrchym po jakimsi moście i żodyn po ni nie drepsi, ale jak wali przez cestem to dycki ś nióm je łostuda. Dopadło to cieszynioków na Zamkowej, bo tam wedla tej sztreki, je dziura na dziurze i ni mo to gdo sprawić. Urzyndniki s rotuza nie poradzóm dać powolynio na zrychtowani tych dziur, a ajzynbanerzi przeca jeżdżóm cugym i im to nie zawadzo. Przeca jak tako damfula smyczy za sebóm wagóny, to łóne na tych dzirach nie hópkajóm, bo jadóm po sztrece. I taki to mómy dzisio dziwoki, bo jedyn ni może, a drugi mo dycki czas i dziury majóm sie fórt dobrze. Dziynnie stówki aucisków na tych dziurach hópkajóm, a tustelokóm zustało yno fluchcić na tego, kierego akurat majóm pod rynkóm. Drugo cesta s dziurami je na Trzóch Braci, ale też żodyn ji nie rychtuje, bo isto możne chybiło czegosi, czym by ty dziury trzeja było zasuć. A możne to je tak, że żodnymu to nie zawadzo, bo przeca jak na taki dziurze kierysi letnikorz głowe przipadnie, to chocioż bydzie mioł se co spóminać s tej nawszczywy w naszym Cieszynie. Dziura w ceście to je dycki łostuda dlo tych co chcóm przez nie przynś, abo po ni przejechać i skyrs tego trzeja dować na nie fórt pozór.

Mini słownik: prawił-mówił, dycki-zawsze, wygno-wygoni, ganc-całkiem, dziedzina-wieś, ajzynbaner-kolejarz, sztreka-tor, piźnie-uderzy, cesta-droga, łostuda-kłopot, wedla-obok, hópko-podskakuje, dziwoki-śmieszne, fórt-zawsze, fluchcić-narzekać, chybiło-zabrakło, letnikorz-turysta, głowe przpaś-potknąć się, nawszczywa-odwiedzny, skyrs- z powodu

Tóż miyjce sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama