, środa 3 czerwca 2020
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Przegnać s miasta gołymbie to je procno wiec
Felieton p.: “Do swojigo bachorza” fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Przegnać s miasta gołymbie to je procno wiec

FJD
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Przegnać s miasta gołymbie to je procno wiec

”...siedzóm na Domie Narodowym...”


CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Przegnać s miasta gołymbie to je procno wiec

”...kiere szpacyrowały po dachu...”

Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim niech sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

Do swojigo bachorza

Trwało to dłógi roki, coby rotuzowi prziszli na to, że lepszyj bydzie gołymbie nauczyć czytać niż zakazować ludzióm ich kormić. Eszcze nie wszecki gołymbie isto prziszły na to, że lepszyj bydzie dlo nich furknóć se dejmy na to do Bażynowic abo do Puńcowa, coby na polu pozbiyrać porem zornek na ścierniskach. Możne, że ty starsze uż na to prziszły, ale jak to wszyndzi bywo s młodziokami je dycki ostuda. Jak uż podarziło sie im poczytać te wielkóm tabule kiero stoji na rynku, to możne że też zozdrziły do interneta i dowiedziały sie, że pokruszónego chleba nie worce jeś, bo idzie s tego dostać żyrki. Po drugi, dycki je łacnij sie yno zegnóć po przirychtowane przez kogosi cudze żrani, niż samymu se go pochledać. Tak też to je s ludziami, bo nikierzi prawióm, że darmoche choćby odchorować to zjeś trzeja, a nuż sie nóm podarzi i nie nóndymy sie we szpitolu. Tóż też dzisio isto skyrs tego widać wiyncyj tych gołymbi, kiere siedzóm na Domie Narodowym i rozmyślajóm kaj i w kierom stróne furknóć, coby naciś zdrowego jedzynio do swojigo bachorza. Dwa tydnie tymu widziołech też taki wielki gołymbie, kiere szpacyrowały po dachu naszego zamku, ale ni miały skrzideł. Łóne tam isto wylazły po drabinie, bo inakszyj by przeca tam sie nie dostały razym s tym plechym, kierym obkłodały tyn dach. Gónili wartko po tym dachu, prawie jak ty prowdziwe gołymbie, bo prziwiónzani byli takimi modrymi porwozami, coby se krziwdy nie zrobić. Shóczeć s dachu i połómać se swoji klepeta to je rychlij niż nowe bóty i skyrs tego trzeja sie dycki dobrze do czegosi prziwiónzać.

Mini słownik:
rotuzowi- urzędnicy,
isto-na pewno,
furkać-latać,
zorko-ziarenko,
na to prziś – wpaść na to,
dycki-zawsze,
ostuda-kłopot,
podarziło sie-udało się,
zozdrziły –popatrzyły,
nie worce- nie warto,
żyrka-ból brzucha,
łacnij-taniej,
żrani-żarcie,
pochledać-poszukać,
tydnie-tygodnie,
plech-kawa,
shóczeć- spaść,
skyrs- z powodu,
klepeta-nogi,

Tóż miyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

A jak to będzie brzmiało po naszymy? Obok tej zdrady nie można przejść na trzeźwo. Żałuję, że popierałem PO. Już nigdy na nich nie oddam głosu. Oto lista osób, które mnie zawiodły- Nie dla ACTA2, Nie dla Michał Boni, Danuta Hubner, Jerzy Buzek, Elżbieta Bieńkowska, Janusz Lewandowski, Róża Thun z domu Woźniakowska, Bogdan Zdrojewski, Kazimierz Ujazdowski, Barbara Kudrycka, Dariusz Rosati, Adam Szejnfeld, Jarosław Wałęsa, Julia Pitera. Lista wstydu PO!

Po nasymu żeś je PISda wołowo.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama