, środa 22 stycznia 2020
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Prowdziwy strómek dycki fajnie wónio
Felieton pt.: “Jakómsi ćmawóm” - Fonia fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Prowdziwy strómek dycki fajnie wónio

FJD
Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim niech sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

Jakómsi ćmawóm

Dzisio żech se tak porozmyśłoł, jako by to było i coby rzekli nasi kamraci i kamratki, kierych uż dwno ni ma miyndzzy nami, jakby tak naroz stanyli na rynku w Cieszynie. Nikerzi isto by se myśleli, że czas sie zahaltowoł i stoji w miejscu, bo świónteczny strómek na rynku, na kierym je pełno baniek i pore maszek fórt je taki sóm. Kiery se zrobił łóńskigo roku fotke na rynku, abo eszcze nieskorzij, to poradzi jóm posłać swojim przibuznym aji dzisio i żodyn sie nie skapnie, że łona je staro. Isto tyn strómek moc kosztowoł i trzeja go bydzie eszcze tam łoglóndać możne aji ze sto roków. Dobrze by było postawić tyn plastikowy strómek na inszym placu, a kansi w jakisi gojce ucipać prowdziwy i postawić go na postrzodku rynku. Bo jak tak dalij pudzie, to dzisiejsze dziecka jak sie zestarnóm, to fórt przed łoczami bydóm mieć tyn sóm szpiczaty plastikowy strómek i przidzie im isto s tym widokym umrzić. Farbe tyn strómek mo jakómsi ćmawóm, kiero nie bardzo je podobno do prowdziwych smrekowych jegieł i na tej zmazanej kostce na rynku ani go bardzo nie widać. Pół biydy jak napadze chocioż kapke śniega to go widać, ale jak go ni ma, to yno ku wieczoru jak je cału rożnionióny, to ciepie sie na łoczy. Za nikierymi auslagami widać moderne świónteczne strómki, kiere sóm posztrajchowane na bioło. Możne by też było dobre, jak ni ma śniega, taki bioły strómek postawić na rynku a na nim powieszać czorne bańki. Tak nóm chybio porzóndnych atrakcyji dlo letnikorzi, że taki napad s biołym strómkym może by ich do nas naskludzoł i wypróżnili by se u nas s piniyndzy swoji szrajtofle.

Mini słownik: kamraci-koledzy, nikierzi-niektórzy, zahaltowoł-zatrzymał, strómek-choinka, bańka-bombka, fórt-ciągle, nieskorzij-później, przibuzny-krewny, kansi-gdzieś, uciupać-urąbać, ćmawy-ciemny, zmazane-brudne, kapke-trochę,auslaga-wystawa, posztrajchowane-pomalowane, rożnióne-zaświecone, chybio-brakuje, letnikorz-wczasowicz, napad-pomysł, naskludzoł-przyprowadził, szrajtofla-portmonetka

Tóż miyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama