, piątek 22 stycznia 2021
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Kiejsi my na kołach jeźdzli, a dzisio chłapcy na nich hópkajóm
Felieton pt.: “Wykróncać wolantym” - Fonia fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Kiejsi my na kołach jeźdzli, a dzisio chłapcy na nich hópkajóm

FJD
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Kiejsi my na kołach jeźdzli, a dzisio chłapcy na nich hópkajóm

”...rozmajte hoba..”

Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim niech sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

Wykróncać wolantym

Dwa dni nie było kaj sie ruszyć, bo jacysi chłapcy i dziełuchy skóńsi tam s Polski, przismyczyli do Cieszyna swoji koła, coby se na nich poskokać. Bo dzisio to uż sie nie do normalnie jechać na kole, coby kansi dojechać. Trzeja postawić skocznie i wybić sie do luftu, a przi tym eszcze tak wykróncać wolantym, coby wszedcy sie na niego dziwali. Kiejsi jak ludzie jeździli na kołach do roboty, to dowali se pozór, coby do żodnej dziury na ceście nie wpaś, a dzisio to naswol stawiajóm taki rozmajte hoba, coby ich przeskakować. A przi tym to je roz dwa cosi se złómać i znónś sie wartko we szpitolu. Jedni to aji nazywajóm szportym, kiery mo ludzióm dować jakómsi uciechem, kierej jo wubec nie wszymóm. To uż lepszyj zajechać se do Malinki i podziwać sie na tych co hópkajóm na prowdziwnej skoczni, bo trwo to delij i widać tego szportowca do samego kóńca. Czasami aji fajne widać, jak sie taki szportowiec obali i drze swojim zadkym po igelicie. Na tych szpecyjalnie przirychtowanych kołach do tego skokanio, idzie sie rychlij wywalić, ale coby to uwidzieć to trzeja zaroz stoć wedla tej skoczni, zbitej s drzewianych desek. Przidzie isto kiejsi taki czas, że chłapcy i dziełuchy zacznóm hópkać na tych kołach na prowdziwej skoczni w Malince, abo aji w Zakopanym. Tak rozmyślóm wiela to eszcze rozmajtych dziwokich szportów ludzie wymyślóm, coby yno cosi s tym swojim nadbytnim czasym zrobić. Bo to je dycki tak, jak ludzie ni majóm prowdziwnej roboty, to dziwoczóm ze sobóm, a inksze guptoki za to dziwani sie na nich eszcze im płacóm.

Mini słownik: przismyczyć-przyciągnąć, koło –rower, kansi-gdzieś, luft-powietrze, wolant-kierownica, dziwali sie-patrzyli, cesta-droga, hobo-grat, wartko-szybko, naswol-na umyślnie, nie wszymóm-nie rozumiem, wedla-obok, hópkać-skakać, dziwoki-śmieszny, dycki-zawsze, nadbytni-zbyteczny.

Tóż miyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama