, czwartek 17 stycznia 2019
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Faszyrka s zimiokami dzisio uż żodnymu nie szmakuje
Sztyrycet recepisów fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Faszyrka s zimiokami dzisio uż żodnymu nie szmakuje

FJD
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Faszyrka s zimiokami dzisio uż żodnymu nie szmakuje

...kiero ni mo pucu...

Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim niech sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

Sztyrycet recepisów

Pod nomerym trzicatym na Mynniczej je pizzeryja, kiero samo o sobie pisze,że je nejlepszo w naszym Cieszynie. Jako łoni prziszli na to, że sóm nejlepsi tego nie wiym, ale w dzisiejszych czasach jak każdy się chwoli co to nie poradzi, to łóni też tak samo zrobili co insi i ni móm im to za złe. Mało gdo isto wiy, że łóni poradzóm wóm przyrychtować pizze na piyńć a sztyrycet recepisów, bo ta pizza to je taki jedzyni, kiere ty rozmajte miana mo łod tego czym je po wyrchu polote i posute. Tustelocy na zicher wiedzóm, kiero pizzeryja w naszym mieście je najlepszo, bo isto uż we wszeckich byli i poprógowali u nich tego italiańskigo jedzynio. Kónsek dalij we dwiyrzach idzie trefić na wszecki wieca, kiere przidajne sóm dzisiejszym fryzyjeróm do strziganio, kolbowanio i farbowanio wszelijakich szkutów. Przi tym idzie też u nich dostać insze wieca przidajne do malowanio i obstrzigowanio pazurów, bez kierych dzisio żodno paniczka sie ni może obynś. Kapke wyżyj idzie trefić na bardzo pieknóm chałupe, kiero ni mo pucu jaki majóm wedla ni inksze chałupy, bo je obłożóno świycóncym marmurym. Dłógi miesiónce, a możne uż aji roki ni ma tam w ni żodnego kszeftu i ani tam żodyn tam nie miyszko, bo isto najyńci tej chałupy je za drogi. Wisi tam na ni bioło płachta, kiero namowio nas do najyńcio se tej chałupy, ale ś ni nie idzie sie skapować, czy rozchodzi sie ło całóm czy yno o sóm dół na jakisi kszeft. Posunióni w rokach tustelocy na zicher wiedzóm, że te chałupe tak pieknie zrychtowała dlo siebie tako starszo paniczka, kiero dłógi roki na targu przedowała jabka i dlo ludzi była takóm panióm jabuszko.

Mini slownik:
trzicaty- trzydziesty,
prziś na to- wymyślić,
insi- inni,
poradzóm-potrafią,
posute-posypane,
na zicher-na pewno,
kónsek-kawałek,
wieca-rzeczy,
szkuty-włosy,
puc-tynk,
wedla-obok,
kszeft-interes,
żodyn-nikt,
zrychtować-przygotować.

Tóż miyjcie sie wszecy dobrze i wiesiołego popióntku

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama