, poniedziałek 20 maja 2019
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Balóny mómy rozmajte, bo aji idzie s kogosi zrobić balóna
W czepani sie zwyrto fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Balóny mómy rozmajte, bo aji idzie s kogosi zrobić balóna

FJD
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Balóny mómy rozmajte, bo aji idzie s kogosi zrobić balóna


CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Balóny mómy rozmajte, bo aji idzie s kogosi zrobić balóna

Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim niech sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

W czepani sie zwyrto

Rozmajte dziwy w tym naszym mieście tustelocy wynochwiajóm, że łod tego aże w czepani sie zwyrto i nie wiadómo coby tu napisać. Dejmy na to, dwa tydnie tymu ku wieczoru lecioł w lufcie czyrwióno- zielóny balón, kiery ło mało co nie zahoczył ło nasz szpitoł. Kierysi gdo kierowoł tym balónym, to nie bardzo mu sie to podarziło, bo było widać, że wiater go nie posłóchoł. Gnoł go ku Ustróniu, a możne aji ku Skoczowu , bo je to isto procne kierować takóm banióm s wiklinowego kosza, jak wiater żynie go kaj chce, a skrzideł ani śmigła to ni mo. Kaj go tyn wiater zażynył tego nie wiym, bo ło tym żodyn nie pisoł, ale tela chocioż mu sie podarziło, że wszedcy co dzwigali łoczy do góry widzieli to wielki 50/ pińdziesiónt /, kiere mioł na tej czyrwiónej strónie napisane. Reszta była uż takimi maluiśkimi litrami napisano, że isto yny ci, co to tam przirazili wiedzieli ło co rzecz idzie i kogo i czym chcieli sie pochwolić. Dwa tydnie tymu szło też uwidzieć jak na na postrzodku rynku jedna szykowno paniczka ukazowała tustelokóm jako sie wygibać, coby rozruszać swoji kości. Było to moc zajimawe, bo wygibali sie tam społym s tustelokami aji Czesi, kierzi chcieli też pokazać co poradzóm i przelecieć sie, abo przejechać na kole przez nasz Euroregion Śląska Cieszyńskiego. Ale to eszcze nie było wszecko, bo na rynku, kinomani postawili takóm kostkatóm czornóm kiśnie na kierej namowiali wszeckich do obezdrzynio kina na “Granicy”. W Cieszynie na granicy było uż wszecko, a kiejsi aji dróty, kiere zawadzały ludzióm, coby nie wlazowali do Olzy. Dzisio tak uż to je s tóm granicóm rozegnane, że aji kino znaszło se plac w Olzie.

Mini słownik:
wynochwiać- wydziwiać,
czepań –głowa,
zwyrto-obraca,
luft-powietrzze,
podarzić sie-uda się,
żynie –gna,
kaj-gdzie,
zażynył- zagnał,
isto-pewnie,
przirazić- przitwierdzić,
społym-razem,
koło-rower,
kiśnia-pudło,
obezdrzić-obejrzeć,

Tóz miyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołgo pipióntku.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama