, środa 14 kwietnia 2021
Cieszyńskie szkoły w rankingu „Perspektywy”
O tym jakie miejsce zajęła dana szkoła, decydowały wyniki matur oraz olimpiad, a w przypadku techników liczyły się również wyniki egzaminów zawodowych. fot: SOiZDodaj do Facebook

Cieszyńskie szkoły w rankingu „Perspektywy”

SL
Niedawno na łamach miesięcznika „Perspektywy” ukazała się 21. ogólnopolska lista najlepszych szkół średnich. W rankingu uwzględniono 1000 liceów ogólnokształcących (spośród 2 126 przeanalizowanych), i 500 techników (przeanalizowanych 1731). Tytuł „Złotej Szkoły” został przyznany wyłącznie dla 200 pierwszych liceów i 100 techników.

O tym jakie miejsce zajęła dana szkoła, decydowały wyniki matur oraz olimpiad, a w przypadku techników liczyły się również wyniki egzaminów zawodowych. W zestawieniu najlepszych liceów ogólnokształcących oraz techników znalazło się dziesięć szkół z terenu powiatu cieszyńskiego. To o cztery placówki więcej niż rok temu. Niestety prawie wszystkie zanotowały spadek w porównaniu do ubiegłorocznego rankingu.

Jak zatem wypadły szkoły średnie powiatu cieszyńskiego?

Na liście tysiąca najlepszych liceów ogólnokształcących, LO Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie zajęło 100. miejsce w rankingu, co daje 6. miejsce na terenie województwa śląskiego. Niestety oznacza to, że LO Ewangelickie znacznie spadło w zestawieniu, rok wcześniej prezentując się na 47. pozycji w Polsce, w skali województwa będąc na 2. miejscu. Następnym cieszyńskim liceum na liście jest Katolickie LO im. św. Melchiora Grodzieckiego w Cieszynie z pozycją 184., co daje 24. miejsce na terenie śląska – to powrót tego liceum do rankingu. Te dwie szkoły zdobyły tym samym tytuł „Złotej Szkoły”.
I LO im. Antoniego Osuchowskiego w Cieszynie znalazło się na 280. w Polsce oraz miejscu 31. w województwie. II LO im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie uplasowało się w rankingu z 326. miejscem w kraju i 37. w województwie, notując poprawę w zestawieniu. W 2018 liceum Kopernika było daleko poza 500. miejscem, a w 2017 roku zajęło 374. pozycję.

Miejsce 23. na liście najlepszych szkół technicznych zajęło Technikum nr 1 w ZS im. Władysława Szybińskiego w Cieszynie, tym samym lądując na 4. w województwie, co poprawia sytuację z roku 2018 i 2017. Kolejno na miejscu 40. w Polsce znalazło Technikum ZS Gastronomiczno – Hotelarskie w Wiśle (na terenie śląska z 7. pozycją). Jest to słabszy wynik niż ubiegłym roku (2017 rok technikum zakończyło na 16. pozycji). Miejsce 46. w Polsce przypadło Szkole Organizacji i Zarządzania w Cieszynie (8. w województwie). Wszystkie wymienione powyżej technika zdobyły tytuł „Złotej Szkoły”.
Z kolei, na 124. miejscu w Polsce znalazło się Technikum w ZS Przyrodniczo-Technicznych. Nieco dalej uplasowało się Technikum nr 4 w ZSB im. gen. S. Grota Roweckiego w Cieszynie z pozycją 130., co daje 22. miejsce na Śląsku.

Daleko poza „złotą setką”, uplasowały się:
Technikum ZS ZDZ w Cieszynie – miejsce 275. w Polsce, 47. w województwie.
Technikum nr 2 ZSEG im. Macierzy Ziemi Cieszyńskiej W Cieszynie – miejsce 285. w Polsce, 48. w województwie.
Technikum Mechaniczno-Elektryczne nr 3 w ZS w Cieszynie – miejsce 368. w Polsce, 63. w województwie.
Technikum ZS Technicznych w Ustroniu – miejsce 382. w Polsce, 64. w województwie.
Technikum ZS TiO w Skoczowie – miejsce 500+ w Polsce, 90. w województwie.

Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

totalny obsuw
a na wywiadówkach najwięcej czasu zajmuje omawianie studniówek i wycieczek

Ucz się ja-nek prostych zdań
Jeśli czegoś nie rozumiesz
To na zapas w głowę wbij
Staraj się być pionkiem w tłumie
W szarym bloku szaro żyj
W twoim domu telewizor
Niech do późna głośno gra
Niech sąsiedzi słyszą, widzą
Co ty robisz w twym M-2

dziękuję za dedykację - wierszyk owszem, szczupły, żeby nie powiedzieć cienki - ale sztuka się liczy..;)

Jaki nauczyciel takie efekty.

brawo Szybin

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama