, wtorek 10 grudnia 2019
Cieszynity Uznania 2017 rozdane!
"Cieszynit Uznania” to nagroda przyznawana wybitnym osobowościom Śląska Cieszyńskiego oraz promotorom dobrego imienia tego regionu w świecie.  fot: FJDDodaj do Facebook

Cieszynity Uznania 2017 rozdane!

KT
"Cieszynit Uznania” to nagroda przyznawana wybitnym osobowościom Śląska Cieszyńskiego oraz promotorom dobrego imienia tego regionu w świecie. W dniu wczorajszym, 23 maja podczas uroczystej Sesji Rady Miasta wręczono ją pięciu osobom. Dodatkowo wyróżniono kilku sportowców, którzy za swoje osiągnięcia sportowe w ubiegłym roku otrzymali stypendia.

Jednym z laureatów nagrody „Cieszynit uznania” był Ks. Prof. dr hab. Józef Budnia. Kapłan diecezji bielsko-żywieckiej, wybitny przedstawiciel teologii ekumenicznej ze szczególnym uwzględnieniem problematyki wyznaniowej na terenie Polski i Śląska Cieszyńskiego oraz Republiki Czeskiej. Cieszynit Uznania przyznany został za Tradycję dożynek ekumenicznych w Brennej oraz Międzynarodowy Kongres Ekumeniczny (Cieszyn 1995).

Kolejnym laureatem został Pastor Mgr Jan Cieślar. Wieloletni pastor zboru w Karwinie. W czasach komunistycznych prześladowany. Piastował różne stanowiska w organizacjach europejskich. Współtwórca polskiego „Śpiewnika Ewangelickiego“ (2002) oraz czeskiego „Evangelického kancionálu“ (2005). Cieszynit Uznania przyznany został za Reprezentowanie Śląskiego Kościoła Ewangelickiego w najwyższych gremiach Światowej Rady Kościołów, Światowej Federacji Luterańskiej oraz innych. Setki konferencji w kraju i za granicą, funkcje w wielu komisjach i zarządach organizacji ekumenicznych, diasporalnych i diakonijnych, 15 letnią pracę w kierowaniu komisjami, które opracowały nowe śpiewniki ewangelickie (kancjonały) w języku polskim i czeskim, choralniki czy też nowe agendy kościelne, z których korzystają kościoły w Polsce, w Czechach i w różnych miejscach na świecie.

Prof. zw. dr hab. Karol Daniel Kadłubiec - polski etnolog, folklorysta i dialektolog, obecnie profesor emerytowany Katedry Slawistyki Uniwersytetu Ostrawskiego, znany działacz społeczny. Cieszynit Uznania został przyznany za zainicjowanie niedawno wydanej monografii „Płyniesz Olzo“, której autorem koncepcji, redaktorem naukowym, ale także nieuwzględnionym współautorem wielu roździałów jest Daniel Kadłubiec. Bazę empiryczną wzbogacił własnymi badaniami terenowymi, obejmującymi również kulturę materialną Śląska Cieszyńskiego.
Profesor Kadłubiec poprzez swoje działania popularyzacyjne oraz promocyjne na rzecz Śląska Cieszyńskiego ( jego należnego mu miejsca w historii i współczesności) wybudował fundament do dialogu, tolerancji i porozumienia w wielokulturowym społeczeństwie naszego regionu.

Wyróżniono również Poseła do Parlamentu Europejskiego dr Jana Mariana Olbrychta, polski polityk, deputowany do Parlamentu Europejskiego VI, VII i VIII kadencji, samorządowiec i socjolog, ekspert w zakresie funduszy europejskich. Cieszynit Uznania został przyznany za wszechstronne działania polityczne, w których nigdy nie uległ pokusie populizmu. Za profesjonalne i merytoryczne podejście do roli regionów w Europie, jak również znaczenia samorządów terytorialnych.

Nagrodę otrzymał także Biskup Mgr Vladislav V, biskup Śląskiego Kościoła Ewang. A.W.(1991-2006), był przewodniczący Ekumenicznej Rady Kościołów w RC, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za osobiste zaangażowanie na rzecz tolerancji religijnej i narodowościowej na Śląsku Cieszyńskim. Cieszynit Uznania został przyznany za reprezentowanie Śląskiego Kościoła Ewangelickiego w najwyższych gremiach ekumenicznych w kraju i za granicą, przeprowadzenie Kościoła poprzez trudny okres jego transformacji po 1990 r., szczególną pracowitość podczas całego przeszło dwukadencyjnego okresu sprawowania urzędu Biskupa, stworzenie platformy organizacyjnej dla różnorodności form życia Kościoła.

W składzie Kapituły, która zdecydowała o przyznaniu nagrody "Cieszynit Uznania 2017" znaleźli się: Karel Cieślar, Janusz Podżorski, Jan Wacławek, Aleksandra Trybuś-Cieślar oraz Józef Szymeczek.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ksiadz, Pastor, Biskup, Posel - propaganda jak za komuny tylko zamiast orderow to sobie przyznaja jakies " kostki "

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama