, wtorek 10 grudnia 2019
Cieszyn: Mieszkańcy w obronie zielonej wartości miasta
Spotkanie odbyło się przy oznaczonych do wycinki drzew, na przygnębiającym tle drzew już wyciętych, przy ulicy Czarny Chodnik w Cieszynie. fot: DRDodaj do Facebook

Cieszyn: Mieszkańcy w obronie zielonej wartości miasta

DR
Cieszyn: Mieszkańcy w obronie zielonej wartości miasta


Cieszyn: Mieszkańcy w obronie zielonej wartości miasta


Cieszyn: Mieszkańcy w obronie zielonej wartości miasta


Cieszyn: Mieszkańcy w obronie zielonej wartości miasta


Cieszyn: Mieszkańcy w obronie zielonej wartości miasta

- Drzewa nie mówią, nie krzyczą, to my musimy być ich głosem. To my musimy zacząć krzyczeć i mówić o tym głośno, że nie jesteśmy obojętni na to, co się dzieje. Musimy stanąć w obronie tych drzew, ponieważ te drzewa są dla nas przyszłością, dla naszych dzieci, wnuków i dla osób starszych – tymi słowami Irena Fluder-Kudzia radna miasta Cieszyna rozpoczęła poniedziałkowy protest, sprzeciwiający się wycince drzew zaplanowanej przez spółkę PKP. Spotkanie odbyło się przy oznaczonych do wycinki drzew, na przygnębiającym tle drzew już wyciętych, przy ulicy Czarny Chodnik w Cieszynie.

- Doskonale wiemy, co się dzieje z klimatem, jeżeli nie zadbamy teraz o te drzewa, to nasze dzieci i nasi wnukowie, nie będą mieli gdzie się schować przed żarem i upałem. Pamiętajmy o tym, że to jest moralny obowiązek nas wszystkich, wobec drzew, które każdego dnia dostarczają nam tlen – powiedziała do zebranych mieszkańców Irena Fluder-Kudzia, oraz do obecnej na spotkaniu grupy radnych miejskich, a także starosty Mieczysława Szczurka i burmistrz Gabrieli Staszkiewicz.

Według planów spółki PKP pod piłę ma pójść łącznie ok. 4 tys. drzew, znajdujących się w sąsiedztwie linii kolejowej Cieszyn-Zebrzydowice. Spora ilość drzew została już ścięta, jednak mieszkańcy nie chcą, by to samo spotkało te przy ulicy Czarny Chodnik, aleję kasztanowców przy ulicy Dojazdowej oraz szpaler topoli i aleję kasztanowców o wartości pomnikowej w Marklowicach – a m.in. te właśnie drzewa zostały już oznaczone do wycinki.

- Przyszliśmy tutaj, żeby wyrazić swoją dezaprobatę wobec decyzji wydanej zgodnie z prawem, ale nie mającej głębszego uzasadnienia. W tak kluczowych dla obywateli sprawach, istotne dla nas rozporządzenia, trwale zmieniające charakter zielonej infrastruktury miasta, były stanowione za naszymi plecami bez konsultacji społecznej. Jako mieszkańcy Cieszyna, czujemy się oburzeni i oszukani. Wycinka jest zgodna z prawem, ale bezpodstawna – mogliśmy usłyszeć w liście przygotowanym przez mieszkańców na to spotkanie.

Nie tylko w powiecie cieszyńskim pod topór ma pójść tak wiele drzew, takie sytuacje już miały miejsce m.in. w Bielsku-Białej, Warszawie, Kielcach, Płocku.

Podczas spotkania wielokrotnie podkreślano, że, jeżeli nie uda się powstrzymać takich działań w Cieszynie, wpłynie to negatywnie na mikroklimat miasta, jakość powietrza, a tym samym zdrowie ludzi. Jak podkreślają mieszkańcy, zgoda na wycinkę drzew wydana przez starostę nie uwzględniła roli drzew w kształtowaniu komfortowych warunków do życia w mieście. Nie był brany również pod uwagę okres lęgowy, który nadal trwa. - Nigdy nie dowiemy się ile ptaków zginęło, ale patrząc na skalę wycinki możemy się tylko domyślić, że to ogromna liczba, a przecież to nie są tylko te drzewa, które widzimy tutaj, ale kilometry ściętych drzew – zwrócono uwagę podczas spotkania.

Co więcej, protestujący podkreślali, że w dobie ocieplającego się klimatu, miejskie wyspy zieleni powinny być traktowane jako coś prestiżowego, o co trzeba dbać wspólnie, dla przyrody, ludzi, wszystkich pokoleń. - Każde drzewo w terenie miejskim jest wartością, o którą trzeba dbać w sposób szczególny i decydować się na wycinkę dopiero w sytuacji ostatecznej. Czy stać nas na taką bezpodstawną ilość drzew? Czym zastąpimy tak ogromną ilość, której zostaliśmy pozbawieni? - pytali protestujący mieszkańcy.

Do słów protestujących odniósł się, zarówno starosta cieszyński, jak i burmistrzyni miasta, którzy przypominali o obowiązującym prawie. Spółka PKP miała prawo zgłosić wniosek do starosty, o zgodę na usunięcie drzew znajdujących się 15 metrów od torów, uwzględniając bezpieczeństwo podróżujących pociągiem. Starosta taką obligatoryjną decyzję wydał, a na spotkaniu zaznaczył, że odstępstwa mogą zostać dokonane wyłącznie po uzgodnieniu ich z PKP. O takie właśnie odstępstwo wystąpiła burmistrz miasta Gabriela Staszkiewicz. Co prawda, nie ma jeszcze decyzji spółki, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że pozostałe drzewa trafią pod topór. Władze powiatu cieszyńskiego i miasta zdecydowały się jednak jeszcze raz wystąpić do PKP, a także m.in. do posłów i senatorów z tego terenu, którzy mogliby nagłośnić sprawę. Co więcej, dwie przedstawicielki rady miejskiej – Irena Fluder-Kudzia i Monika Szlauer zadeklarowały się pojechać do siedziby spółki PKP do Sosnowca z petycją z podpisami mieszkańców Cieszyna.

Gdzie można podpisać petycję? Szczegóły znajdują się TUTAJ.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

A gdzie są ekolodzy? Jak wycinali uschnięte, z powodu kornika, drzewa w Puszczy Białowieskiej to robili zadymy. Teraz jak wycinają zdrowe drzewa z gniazdami ptaków - cisza. Kaski nie dostali od sponsorów...?

Czy ekolodzy to zbawcy świata? Sami musimy dbać, aby otoczenie nas nie nie truło. Dużo wody musi upłynąć, aby Polacy przejrzeli na oczy. Nie oglądać się na ekologów, zacząć od siebie!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama