, poniedziałek 9 grudnia 2019
Chybie ma partnera zza Olzy
Gmina Chybie współpracuje z Gminą Cierlicko w Republice Czeskiej od 2003 roku... fot: UG ChybieDodaj do Facebook

Chybie ma partnera zza Olzy

DR
Gmina Chybie współpracuje z Gminą Cierlicko w Republice Czeskiej od 2003 roku, kiedy to Rada Gminy Chybie podjęła uchwałę w sprawie nawiązania współpracy. Określono również wtedy jej dziedziny, która obejmuje wzajemne spotkania młodzieży i nauczycieli szkół, uczestnictwo w w kulturalnych, sportowych i innych imprezach, a także wymianę doświadczeń i poglądów w sprawie wykonywanych zadań przez Urzędy Gmin obu stron. Jak rozwijała się ta przyjaźń i czym Gminy zajmują się dzisiaj?

Współpraca rozpoczęła się od młodzieżowych turniejów sportowych. Później Cierlicko w 2007 roku odwiedziła wieloosobowa reprezentacja Koła Gospodyń Wiejskich w Chybiu oraz Kółko Rolnicze w Chybiu. Z kolei panie i panowie zrzeszeni w kołach emerytów i kobiet przy Domu Polskim w Cierlicku przybyła do Chybia z rewizytą w lipcu tego samego roku. Te spotkania były okazją do nawiązania kontaktów międzyludzkich, wymiany doświadczeń m.in. w zakresie przepisów kulinarnych i robótek ręcznych.

W 2009 roku wspólnie z Gminą Cierlicko, Chybie poczyniło starania, których celem było pozyskanie środków unijnych z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej 2007-2013 Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska w ramach Euroregionu Śląsk Cieszyński. Starania te zaowocowały złożeniem do Funduszu Mikroprojektów tego programu kolejnych wniosków. Pierwszy z nich pn. „Z sąsiadem lepiej. Chybie –Terlicko na start”, którego wartość wyniosła ponad 63 tysięcy zł, został oceniony pozytywnie. Rozstrzygnięcie konkursu w 2009 roku i przyznanie dofinansowania w kwocie nieco ponad 60 tysięcy zł pozwoliło na realizację projektu w bieżącym roku. W ramach realizacji projektu została stworzona plenerowa galeria w chybskim parku – 8 zamontowanych na stałe oszklonych gablot zawierających informacje dotyczące historii, kultury, turystyki i ciekawostek z obu gmin. Ponadto został wydany trzyjęzyczny folder-przewodnik na temat obu gmin. Na zakończenie projektu Partnerzy zorganizowali dwie imprezy plenerowe w Chybiu i Cierlicku. Chybska impreza była połączona z oficjalnym otwarciem wystawy „Z sąsiadem lepiej” w parku w Chybiu.

Wypracowane wcześniej założenia koncepcyjne pozwoliły na złożenie następnych wspólnych wniosków w 2010 roku. Jest to projekt „Scena pod gwiazdami. Centrum współpracy kulturalno-turystycznej Chybie-Terlicko, etap I i II”. Wpisuje się on w ciąg prac związanych z odnowieniem parku i otoczenia amfiteatru w centrum Chybia, czyli niwelacja terenu, przebrukowanie alejek parkowych, zakup ław, stołów i namiotów. Wartość tego projektu została wyceniona na 165 tysięcy zł, a możliwe do pozyskania środki wynosiły około 120 tysięcy złotych.

W celu pokazania korzyści płynących dla obu partnerów z realizacji projektów o charakterze inwestycyjnym w Chybiu, zostało opracowane i podpisane przez ówczesną panią wójt Gminy Chybie Elżbietę Dubiańską-Przemyk i Starostę Obec Terlicko Lidię Vaskową, Kalendarium wspólnych imprez. Obejmuje ono znane nam imprezy w Chybiu, w maju Festiwal Piosenki Dzieci i Młodzieży „Młoda Gwiazda” i Rodzinny Rajd Rowerowy oraz Jarmark Ekologiczny we wrześniu, a także imprezy w Cierlicku.Takie kalendaria były podpisywane również w kolejnych latach.

Do 14 czerwca 2017 roku planowane było zakończenie projektu "Transgraniczna kraina zabaw", która obejmuje budowę placu zabaw w Zarzeczu wraz z zagospodarowaniem terenu. Na jego realizację przeznaczono 76 tysięcy złotych, a 85% środków wykorzystanych zostało z Funduszu Mikroprojektów POWT CZ-PL 2014-2020. Natomiast "Aktywni na granicy" to projekt związany z budową siłowni w Zaborzu. Projekt zostanie wdrożony na przełomie 2017/2018 roku. W tym samym czasie rozpocznie się budowa wiaty edukacyjnej wraz z ogrodem ekologocznym. "Wspólnie poznajemy przyrodę" to projekt, który obejmuje również wycieczki edukacyjne dla dzieci oraz dni projektowe.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama