, piątek 27 marca 2020
Building a bridge - Budując most
„Budując most”pod taką nazwą fundacja Brajlówka zorganizowała międzynarodowy projekt, którego uczestnikami byli pełnosprawni i niepełnosprawni młodzi ludzie z Ukrainy i Polski. fot: Iwona CzarniakDodaj do Facebook

Building a bridge - Budując most

IWONA CZARNIAK
Building a bridge - Budując most

fot. Iwona Czarniak


Building a bridge - Budując most

fot. Iwona Czarniak

„Budując most”pod taką nazwą fundacja Brajlówka zorganizowała międzynarodowy projekt, którego uczestnikami byli pełnosprawni i niepełnosprawni młodzi ludzie z Ukrainy i Polski.

Do udziału w projekcie została zaproszona mieszkanka Cieszyna Julia uczennica II Liceum im. Mikołaja Kopernika.

Grupa była zakwaterowana w malowniczych okolicach Zakopanego, Małej miejscowości o nazwie Murzasichle. Były wspólne wędrówki po górach, zwiedzanie zakopanego oraz wyjazd do Krakowa.

Symboliczny most był budowany zarówno pośród niepełnosprawnych obu narodowości, ale pozwolił na integrację pełnosprawnych z niepełnosprawnymi rówieśnikami.Podczas wspólnych zajęć każdy starał się przybliżyć innym kraj z jakiego pochodzi, były zajęcia manualne, teatralne i w terenie. Poraz kolejny niepełnosprawność nie stanęła, jako przeszkoda na drodze wspólnego życia, chociaż by przez te kilka dni. Pomimo tego, iż stanowiliśmy tak zróżnicowaną grupę dzięki wzajemnej pomocy dobrze się bawiliśmy.” Tak wspomina wyjazd Julia i dodaje: „Podczas takich wspólnych spotkań możemy dostrzec to, czego nie widzimy, na co dzień, a mianowicie, że niepełnosprawność nie powoduje, że ktoś, kogo dotknęła, jaka kolwiek dysfunkcja ma inne pragnienia od osoby zdrowej, natomiast muszą oni włożyć dużo więcej wysiłku w osiągnięcie celu. Są to ludzie tacy sami jak osoby zdrowe. Z podobnymi pragnieniami i celami. Wyjazd ten na długo pozostanie w mojej pamięci, a i grono znajomych mam teraz większe. Most, choć symboliczny został zbudowany.”

Przybliżanie życia niepełnosprawnych społeczeństwu powinno być celem stowarzyszeń, fundacji i innych organizacji działających na rzecz osób z różnymi dysfunkcjami. To, co nieznane nieraz przeraża i tak jak dzieci w szkole poznają otaczający ich świat tak życie niepełnosprawnych powinny poznać nie tylko rodziny, ale i reszta społeczeństwa.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama