, wtorek 11 sierpnia 2020
Budżet obywatelski w Cieszynie. Nowe, jasne zasady?
W Cieszynie budżet obywatelski nadal ewoluuje, a przede wszystkim potrzebuje on jasno określonych zasad i uzupełnienia luk, za pomocą czego ma szansę przekonać do siebie większe grono mieszkańców.  fot: UM CieszynDodaj do Facebook

Budżet obywatelski w Cieszynie. Nowe, jasne zasady?

KT
Niedawno poznaliśmy wyniki głosowania mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego na projekty, które będą realizowane w Cieszynie w 2019 roku. Procedury tego wyboru w przyszłym roku mogą się jednak nieco zmienić. Urząd Miejski w Cieszynie właśnie poinformował, że przystępuje do prac związanych z opracowaniem nowej procedury.

Budżet obywatelski daje mieszkańcom możliwość wpływania na to jak wygląda ich miasto, a także możliwość dysponowania pewną częścią środków budżetu miejskiego. To inicjatywa, która podejmowana jest w wielu polskich miastach. Wiele założeń jest wspólnych, jednak niektóre zasady różnią się od siebie w zależności od miasta. W Cieszynie budżet obywatelski nadal ewoluuje, a przede wszystkim potrzebuje on jasno określonych zasad i uzupełnienia luk, za pomocą czego ma szansę przekonać do siebie większe grono mieszkańców.

Urząd Miejski w Cieszynie właśnie przystąpił do prac związanych z przygotowaniem wymagań, jakie powinien spełniać projekt budżetu, w szczególności takich wymogów formalnych jak: liczba podpisów, zasady oceny zgłoszonych projektów, tryb odwołania się od decyzji, zasady przeprowadzenia głosowania, ustalenia wyników i podania ich do publicznej wiadomości. Wymagania ostatecznie zaakceptuje Rada Miejska Cieszyna podejmując stosowną uchwałę.

Kto może zgłaszać uwagi dotyczące wymagań? - Zachęcamy mieszkańców Cieszyna, organizacje pozarządowe oraz wszystkie podmioty zainteresowane funkcjonowaniem Budżetu Obywatelskiego w naszym mieście do zgłaszania wniosków i uwag, które posłużą do wypracowania procedury wyboru projektów do realizacji na 2020 rok – informuje Urząd Miejski w Cieszynie.
Uwagi mogą dotyczyć każdego etapu - promocji, edukacji mieszkańców, zgłaszania projektów, weryfikacji oraz głosowania.

Swoje propozycje zgłaszać można drogą elektroniczną na adres: rdg@um.cieszyn.pl.
Uwagi i wnioski przyjmowane będą do 22.03.2019 r.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama