, sobota 24 sierpnia 2019
Budżet Obywatelski 2019: lista projektów
W edycji 2019 mieszkańcy mogą rozdysponować kwotę w wysokości 400 tys. zł. fot: pixabay.comDodaj do Facebook

Budżet Obywatelski 2019: lista projektów

DR
Choć głosowanie mieszkańców na projekty budżetu obywatelskiego w Cieszynie rozpocznie się 12 stycznia 2019 r., już teraz możemy zapoznać się z listą propozycji, które zostały wyłonione przez Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego. Głosowanie potrwa do 27 stycznia.

Lista rekomendowanych projektów do głosowania w ramach budżetu obywatelskiego na 2019 rok liczy 23 pozycji z 34, które zostały zgłoszone:
1. ,,STRAŻAK-RATOWNIK Z PASTWISK DLA BEZPIECZNEGO CIESZYNA" - zakup specjalistycznego sprzętu dla jednostki OSP w Cieszynie - Pastwiskach
2. ULICZNE GRANIE NA CO DZIEŃ - zakup przenośnego boiska do Piłki Nożnej Ulicznej
3. POSPRZĄTAJ PO SWOIM PUPILU. PSIE STACJE.
4. KRAINA ZABAW DLA DZIECI CIESZYN MNISZTWO
5. PLAC ZABAW DLA ŻŁOBKA MIEJSKIEGO W CIESZYNIE NA ZORZE
6. PSI PARK - WYBIEG DLA PSÓW NA OS. LIBURNIA
7. MAGIA ŚWIĄT W CENTRUM CIESZYNA - ETAP II
8. PLAC ZABAW I SIŁOWNIA TERENOWA DLA MAŁEJ ŁĄKI (I NIE TYLKO)
9. ŚCIEŻKA ZMYSŁÓW - Park przy Kościele Jezusowym
10. ,,STRAŻAK PRZECIW POWODZI” - zakup specjalistycznego sprzętu ratowniczego dla OSP Cieszyn Boguszowice
11. RENOWACJA MIESZKA w Lasku Miejskim
12. Remont parkingu przed Miejskimi Halami Targowymi przy ul. Stawowej - etap II
13. PARK KASZTANOWY-COŚ DLA MAŁEGO I COŚ DLA DUŻEGO
14. WYKONANIE OK. 15 MIEJSC POSTOJOWYCH NA UL. POPIOŁKA
15. WYKONANIE OK. 20 MIEJSC POSTOJOWYCH NA UL. BROŻKA
16. ,,SIŁOWNIA UMYSŁOWA" – Szkoła Podstawowa nr 4
17. SIŁOWNIA ZEWNĘTRZNA Z ZESTAWEM DO ĆWICZEŃ GIMNASTYCZNYCH - Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi
18. ,,ZIELONA PRZERWA - OGRÓD ANTYSMOGOWY PRZY SP6"
19. Modernizacja placu zabaw przy Przedszkolu nr 9 w Cieszynie
20. Cieszyńskie podziemia na bis. Adaptacja ciągu piwnic na ul. Przykopa i piwnicy pod Parkiem Pokoju do funkcji atrakcji turystycznych Cieszyna
21. FAJNIE & AKTYWNIE -
22. ,,ZIELONA KLASA - ROZWIJA NAS" czyli powstanie ekologicznej, zewnętrznej klasy na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Cieszynie
23. ,,SKWER IRENY SENDLEROWEJ - PRZYJAZNA PRZESTRZEŃ NA ŚRUTARSKIEJ - różany ogród oraz przestrzenią przeznaczona do realizacji warsztatów dla dzieci, spotkań mieszkańców i kameralnych koncertów"

Każdy mieszkaniec będzie mógł oddać jeden głos. Głosowanie będzie prowadzone wyłącznie w formie wypełnienia interaktywnego formularza dostępnego na stronie cieszyn.budzet-obywatelski.org. W przypadku braku dostępu do Internetu, możliwość skorzystania z komputera z dostępem do Internetu w celu oddania głosu zapewnia Urząd Miejski w Cieszynie, Rynek 1, Biblioteka Miejska w Cieszynie, ul. Głęboka 15 oraz jej filie: ul. Wąska 2, ul. Cieńciały 1, ul. Kamienna 3c, ul. Srebrna 6. Oddanie głosu będzie możliwe w godzinach otwarcia wymienionych placówek. O wyborze poszczególnych projektów decyduje ilość ważnych głosów - do realizacji zostaną przeznaczone te projekty, które uzyskały najwyższą liczbę głosów, aż do wyczerpania puli środków finansowych przeznaczonych na budżet obywatelski. W edycji 2019 mieszkańcy mogą rozdysponować kwotę w wysokości 400 tys. zł.

Komentarze: (11)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Szkoły, przedszkola, żłobki jako placówki zorganizowane są nierówną konkurencją dla inicjatyw obywatelskich. Ich projekty skupiają się wokół środowisk rodziców oraz nauczycieli, którzy posiadają nieporównywalne możliwości promowania swoich pomysłów,..Finansowanie projektów szkół, przedszkoli, etc, powinno przebiegać wprost z budżetu miasta, powiatu, z projektów w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. dotacji unijnych a nie z części obywatelskiej. Tymczasem środki z budżetu obywatelskiego dla placówek oświatowych to "łatwy pieniądz".

Pana odczucia to tylko pozór. Ktoś kto siedzi w tematyce BO każdego roku, dostrzega tendencję wypierania przyprzedszkolnych i przyszkolnych inicjatyw przez bardziej oryginalne. W zeszłym roku były to np. wybieg dla psów, czy kwietna łąka. Ta tendencja będzie się pogłębiać, bo ile zrobi Pan siłowni, czy placów zabaw? Warunek ogólnodostępności musi zostać spełniony. Jeśli powstaje plac zabaw na terenie przedszkola, to musi być dostępny dla ludzi z zewnątrz i także poza godzinami funkcjonowania placówki.

W mojej opinii, biorąc pod uwagę ubiegłe lata BO, wśród "szkolnych" projektów widać raczej tendencję rosnącą. W zeszłym roku, na siedem projektów, dwa były "szkolne", a ich łączny budżet stanowił 37% całego BO. Dodatkowo jeden z nich, chyba tylko w teorii był ogólnodostępny (Projekt doposażenia pracowni przedmiotów przyrodniczych).

Dlaczego nie zasiadłeś w komisji weryfikującej projekty, bo sam jesteś zainteresowany otrzymaniem dotacji?

Pleciesz trzy po trzy. Ta Twoja komisja, to:

"Weryfikacja propozycji projektów do Budżetu Obywatelskiego Cieszyn 2019 przebiega w następujący sposób:
1. Formularze z propozycjami projektów podlegają wstępnej weryfikacji formalnej przez Wydział Strategii i Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Cieszynie (...),
2. "Końcową weryfikację projektów przeprowadzi Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego, powołany przez Burmistrza Miasta Cieszyna w drodze odrębnego zarządzenia w następującym składzie: do 3 Radnych Rady Miejskiej Cieszyna, wskazanych przez Radę Miejską Cieszyna, do 4 pracowników Urzędu Miejskiego w Cieszynie, 1 przedstawiciel organizacji pozarządowych zgłoszonego przez Gminną Radę Działalności Pożytku Publicznego w Cieszynie oraz 1 przedstawiciel Cieszyńskiej Rady Seniorów".

Co ci nie gra? O co chodzi?
Ps. Musisz zaczynać od "pleciesz"?

Dla stowarzyszeń i fundacji tak samo łatwy, jeśli nie łatwiejszy, bo to towarzystwa wzajemnej adoracji, które potrzebują dofinansowania z różnych projektów nie ważne, że z tego samego budżetu.

Ciekawe. To które z 23 zgłoszonych projektów miałby być fundowana na rzecz stowarzyszeń, fundacji, a które na rzecz szkól, przedszkoli?
Oprócz tego większość wniosków lansowanych przez placówki oświatowe nie spełnia podstawowego warunku: OGÓLNODOSTĘPNOŚĆ.

Ze żłobkami, przedszkolami i szkołami sobie poradziłeś to z resztą też sobie poradzisz. Przecież te jednostki masz już za sobą

Tak, to mam już za sobą, ale przed Tobą jest ściana. Twarda, betonowa. Powodzenia twardogłowy.

Monitor nie ściana, ale dzięki za troskę, będę uważał na ściany.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama